komstig de verwachtingen: 3.568.885 stemmen vóór en 8.374 stem men tegen, beteekenden voor NAPOLÉON inderdaad eene schit terende overwinning. Van dit levenslange consulaat naai het ko ningsschap zou nog slechts één stap beteekenen. Nu is het merk waardige, dat NAPOLÉON zelf die stap niet wilde nemen, omdat koningsschap de erfelijkheid met zich bracht: en aan wien moest hij de opvolging laten? Eigen nakomelingen had hij niet, en zijn broeders wilde hij onder geen beding als opvolgers bestemmen, een opvolging trouwens, waarop die broeders geen enkel recht hadden. Maar wie de karakters dier broeders voor oogen neemt, begrijpt ook dat juist zij zich de geschikste opvolgers oordeelden. Joseph meende, als broeder nota bene, de eerste te zijn om zijn jongeren broeder op te volgen. Natuurlijk achtte ook Lucien zich de eerste, die in aanmerking kwamomdat hij in ouderdom op NAPOLÉON volgde, en door zijn publieke activiteit de meest geschikte zou zijn. En al de ruzie en de tallooze conflicten, die hiervan het ge volg waren, heeft NAPOLÉON wel 't scherpst geteekend met zijn uitval„S'imaginent-ils qu'il s'agit de l'héritage du feu roi notre pgre Een tweetal omstandigheden was er echter, dat NAPOLÉON verzoende met het denkbeeld den Franschen troon in eere te herstellen. De eerste was, dat de ziekelijke, zonderlinge Louis, NAPOLÉON's lievelingsbroeder, uit zijn huwelijk met Hortense op 10 October 1802 een zoon zag geboren worden, wien de namen Napoléon-Charles werden gegeven. En dit kind, dat een opval lende uiterlijke gelijkenis met NAPOLÉON vertoonde, en waar aan hij zich steeds meer hechtte, zou de troonopvolger kunnen worden, wiens leeftijdsverschil met NAPOLÉON groot genoeg was om naijver uit te sluiten. De tweede omstandigheid was, dat de aanslagen en samenzweringen maar niet wilden ophouden, zoodat alleen een vorstenhuis met de daaraan inhaerente erfop volging aan de moordenaars de motieven voor hun plannen zou kunnen ontnemen. Maar eerst wilde NAPOLÉON een voorbeeld stellenen hier komt zijn Corsikaansche afstamming weer typisch op den' voorgrondde Bourbonaanhang, gesteund door Engeland, wilde zijn bloedwelaan, hij zou zich verdedigen. Hij liet nu, met schending van het Duitsche territoor, in Baden den due d'Enghien gevangen nemen (15 Maart 1804) en naar Parijs voeren in den nacht van 20/21 Maart begon het verhoor van den beklaagde, wiens schuld aan moord echter allerminst vaststond, en in den vroegen morgen van 21 Maart werd Enghien gefusilleerd. De indruk, welke deze politieke moord m gansch Europa maakte, was vernietigend voor NAPOLÉON. De nuch- 292 Suis-je done un chien qu'on peut assommer dans la rue, tandis „q'üe mes meurtriers seront des êtres sacrésOn m'attaque au corps, "je rendrai guerre pour guerre."

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 6