melen materialen moet worden uitgevoerd. Bruggen als de bam boevlotbrug, de bamboeschraagbrug en de petroleumblikkenbrug kosten o.i. te veel tijd aan voorbereiding, al kan bij laatstgenoemd brugtype zulks ook reeds eenigen tijd te voren en meer achter waarts geschieden. Hier moge een waarschuwing worden aange haald uit een aflevering van Vjh.f.Pi.: Bei allen Übungen mit Kriegsbrückengerat im Gelande liegen die Schwierigkeiten immer auf dem Lande, nur bei Flüssen mit starkem Strom auch auf diesem selbst." Deze uitspraak, die het voorbereid materieel betrof, geldt uiteraard in veel sterker mate, wanneer men de materialen nog moet opsporen en verzamelen. Bij oefeningen gaat men maar al te vaak uit van reeds op den oever gereed liggende materialen, zoodat daarbij de moeilijkheid en het tijdverlies bij het vooraf gaand werk aan de aandacht ontgaat. Het voorbeeld van foto nr. 5 moge dit nog toelichten. Deze 44 m lange loopbrug voor bergartillerie in bamboe werd tijdens een troepenoefening (buiten tactisch verband) uitgevoerd tusschen 7 en 11.30 uur, waarna de bergartillerie erover passeerde. De zwakke sectie pioniers (3035 werkers) had echter ruim twee volle werkdagen aan de voorbereiding (inclusief bamboekappen) van deze brug en enkele lichte overgangsmiddelen gewerktaan den brugslag werden daarbij totaal 650 manuren of 15 manuren per m brug besteed, hetgeen binnen de in ons H.V.G. III vermelde normen valt. De petroleumblikkenbrug van foto nr. 6 van 64 m lengte werd op een ander tijdstip eveneens in slechts IV2 uur geslagen. De voorbereiding ter plaatse na opvoer van alle deelen uit Tjimahi kostte nog eenige uren, terwijl in totaal ruim 1000 manuren of 16 manuren per m brug aan voorbereiding inclusief bamboekap pen werden besteed. Indien voor tijd van oorlog wordt gerekend op de constructie van dergelijke brugtypen om een gewelddadigen rivierovergang met succes uit te voeren, wordt ongeacht de te geringe capa citeit van deze bruggen daarmee een te zware wissel getrokken op de prestaties van de in ons leger zoo schaars aanwezige pioniers. Hoewel de noodzaak van de pionierausbïldung der andere wapens ook op het gebied van brugslag in ons leger zeer zeker reeds is erkend (zie o.a. V.P. blz. 1 en 59), wordt bij oefeningen de ver zorging der eenvoudigste overgangsmiddelen nog vaak aan de pioniers opgedragen, terwijl toch slechts de snelle constructie c.q. bediening en herstelling van zwaardere overgangsmiddelen de hoofdtaak van onze pioniers is en blijft. Ons pontonmaterieel. Hebben wij in den aanvang van dit opstel een pleidooi geleverd voor het behoud van een zeer lichte colonnebrug, wij hebben er 356

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 72