VREEMDE WESTERSCHE TALEN. 376 1. De Militaire instructiefilm. [Waarde van de film in het algemeen voor het onderwijs en in het bijzonder voor het geven van instructie aan recruten en militieplichtigen, mede met het oog op de mogelijkheid van het gebruik van de zoogenaamde „slow motion"; bijzondere voordeelen voor de voortgezette opleiding van onze infanterie in de buitengewesten met het oog op de latere dienstverrichtingen op Java en omgekeerd op Java als voorbereiding voor den dienst in de buitengewesten; het opdoen van kennis omtrent de werkwijze van andere wapens]. 2. Het koloniale vraagstuk. [Invloed van den wereldoorlog, deelneming door de koloniale bevolking, beloften voor zelfbestuur, de vredesverdragen en hare gevolgen; ontwikkeling na den wereldoorlog, communistische agitatie, expansiedrang van verschillen de mogendheden; streven naar herverdeeling van koloniën en grondstoffen; gevaren voor conflicten; de houding van Nederland ten aanzien van deze problemen], 3. De ontwikkeling van Nieuw-Guinea. [De oorzaken van den geringen graad van bekendheid en ontwikkeling van dit eiland in tegenstelling met de overige buitengewesten; de oorzaken voor de huidige verhoogde belangstelling in Nieuw-Guinea en de redenen waarom verdere openlegging van dit gebied gewenscht is; eischen waaraan moet worden voldaan om de ontwikkeling van dit gebied een redelijke kans van slagen te bieden en de maatregelen welke thans daartoe door de Regeering zijn getroffen; belangstelling van particuliere zijde in de exploitatie van dit gebied], (Fransch, Duitsch of Engelsch). Tijd: 1% uur. Maak een opstel over één der onderstaande onderwerpen, waarbij de opgegeven punten als leidraad te nemen. 1. Het begeleiden van een buitenlandsch officier door een Inf. (Cav., Art.) kampement van het K.N.I.L. [De ontvangst; inleidende bespreking over de organisatie en uitrusting van het betrokken troepenonderdeel; rondgang door het kampement, legering van kader en manschappen, gehuwden en ongehuwden, alsmede buitenwonen- den, stallen, vrouwenloodsen, dagverblijven, keukens en de voeding van den troep; bezichtiging van de overige gebouwen], 2. Levenswijze in Indië voorheen en thans. [De vroegere gewoonte om in Indië aan de Nederlandsche levenswijze vast te houden, uitingen daarvan het aanpassen aan de gewoonten van het land, wijzigingen in de denkbeelden omtrent hygiëne in Indië; het moderne Indische huis en de tegenwoordige levenswijze], 3. Dierenbescherming. [Houding van de Eur.- en Inh. bevolking tegenover dieren; dierenmishan deling, maatregelen daartegen; opvoeding der jeugd; bescherming van diersoorten tegen uitsterven; regeeringsmaatregelen (jachttijden, jachtacten, enz.) broodjagers],

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 96