vliegtuigkanon van 2 cm in den neus van het toestel. Ze kunnen dan buiten het werkzame vuurbereik van de mitrailleurs van den aanvaller rustig gaan schijfschieten, terwijl hun lichte mitrailleurs voor hun eigen verdediging kunnen zorg dragen. Het richten met deze vliegtuigkanonnen zal onder deze omstandigheden een zeer eenvoudige zaak zijn. Ons inziens is het gebruik van dergelijke vliegtuigen het eenige middel om met redelijke kans op succes de verdediging van een stad als Soerabaja te kunnen voeren. En is nu zooiets voor ons te verwezenlijken Om steeds de snelste vliegtuigen te hebben, zullen we over het nieuwste moeten beschikken wat op de markt verkrijgbaar is. Dit lijkt duur, maar bij de sterkte, welke de L.A. naar onze meening minstens zal moe ten hebben, n.l. 6 escadrilles bommenwerpers, elke escadrille met een uitruksterkte van 9 vliegtuigen 1), zal gemiddeld elk jaar 1 escadrille vliegtuigen vernieuwd moeten worden. Indien we hiervoor dan maar het snelste aanschaffen, wat verkrijgbaar is, kunnen we elk jaar een nieuwe afdeeling hebben, welke volkomen voor haar taak berekend is. De 1 jaar oude vliegtuigen worden dan bestemd voor bommenwerper, in welk geval het kanon ver vangen zou moeten worden door een lichten mitrailleur. Dit idee is trouwens al uitgevoerd, b.v. bij den Bristol bommen werper. Bij dit vliegtuig is door een zeer geringe wijziging het kanon in den neus te vervangen door een mitrailleur. De op deze wijze verkregen bommenwerpers zullen nog vrijwel de modernste zijn, welke in de organisatiën voorkomen. We zouden, bij de op de aangegeven wijze gevoerde materieel- politiek, bovendien het groote voordeel krijgen van eenheid van materieel. Het voornaamste voordeel van deze organisatie zou naar onze meening echter zijn, dat op deze wijze de objectverdediging beter verzorgd zou zijn dan met jagers. Het spreekt van zelf, dat voor het goed functionneeren van deze verdediging een behoorlijk verkennings- en waarschuwingssysteem door den geheelen archipel noodig is. Het valt echter buiten het bestek van dit artikel hier nader op in te gaan. ad. 10. Accomodatie en navigatie v. z. v. daarmee verband houdende. De accomodatie aan boord van een 2-motorig vliegtuig is als regel beter dan aan boord van een 1-motorig. Men kan zich ruimer bewegen, terwijl het gebruik van een tafel voor kaarten en voor i) Aangezien wegens periodiek onderhoud en revisie van elke drie vlieg tuigen geregeld één uit de vaart zal zijn, zijn voor het m bedrijf houden van 9 vliegtuigen 12 toestellen noodig. Van deze 12 vliegtuigen mag er dus nog geen een als reserve worden beschouwd. 408

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 14