gebouwen) op korten afstand van de basis, en ongeschikt voor den aanval op schepen en op bruggen. Uitgevoerd als duikbommen werper is hij ook geschikt voor den aanval op schepen, echter slechts op korten afstand van de basis. Voor de verdediging tegen een nog niet op Java gelanden vijand heeft hij dus geen waarde, evenmin voor de vernieling van kunstwerken. Het vliegtuig is geschikt voor de samenwerking met de andere wapens. 2. De 2-motorige bommenwerper is het aangewezen vliegtuig voor de verdediging van Ned.-Indië. Nog meer efficiency kan en moet verkregen worden, in de eerste plaats door vergrooting van den actieradius, en in de tweede plaats door vergrooting van den bommenlast. Het vliegtuig eigent zich voor alle taken, behalve voor het duik- bombardement, en zal, uitgerust als gevechtsmeerzitter, voor de objectverdediging beter geschikt zijn dan de jager, daar het zich leent voor het instellen van een permanence. Tenslotte is het voor de samenwerking met de andere wapens nóg beter geschikt dan het 1-motorige vliegtuig, hoewel natuurlijk minder economisch. Na het vorenstaande zal het voor een ieder wel duidelijk zijn, welke belangrijke stap het Leger commando gedaan heeft, door te besluiten tot de aanschaffing van 2-motorige bommenwerpers. De verdediging van Nederlandsch-Indië zal aldus binnen afzienbaren tijd op krachtige offensieve wijze worden gevoerd het zal moge lijk zijn eiken binnendringenden vijand kort nadat hij gesignaleerd is, aan te vallen, en verscheidene aanvallen per dag uit te voeren, iets, wat met varend marinematerieel tot nu toe niet mogelijk was, wegens de geringere snelheid. Heel ons streven zij er op gericht, om zoo spoedig mogelijk een zoodanig aantal volwaardige bommenwerpers te bezitten, dat wij daarmee eiken aanrander van ons gezag in Nederlandsch-Indië het verkrijgen van vasten voet in onzen archipel kunnen beletten. In pt. 9 gaven wij reeds aan, dat naar onze meening hiervoor een sterkte van 6 escadrilles noodzakelijk is. Maar dit zal dan ook een offensieve luchtvloot zijn, waar elke vijand, die over zee moet komen, respect voor zal hebben, en waaraan dus een zeer hooge preventieve waarde kan worden toegekend. O.i. ligt zulks binnen ons financiëel bereikde kosten van een dergelijke luchtvloot zullen geringer zijn dan twee maal het bedrag dat thans voor de luchtvaartafdeeling wordt uitgegeven. De verhouding tusschen de kosten voor de militaire luchtvaart tot die van het geheele leger zal ook dan nog gunstiger zijn dan in andere kleine landen, als België, Zwitserland, Tsjecho Slowakije e.d. 410

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 16