verbintenis voor soldaat te worden toegelaten. Hoewel de bepa lingen zich daartegen niet verzetten, kan een dergelijke overgang toch moeilijk als gewenscht worden beschouwd, hoewel het aantal dienstplichtige onderofficieren, dat als Indisch soldaat teekent zeer groot is, en daartegen nooit door een enkele bevoegde instantie bezwaren zijn ingebracht. Opvallend was o.a. het groote aantal technici in alle schakeeringen, dat zich aanmeldde. Voorkeur voor bepaalde groepen van sollicitanten bestaat mo menteel niet. Wel is er een tijdelijke strooming geweest om jonge heden met middelbaar onderwijs meer te prefereeren dan hen, die niet meer dan lager onderwijs genotendoch geleidelijk is men van die voorkeur teruggekomen. Meer ontwikkelden hebben natuurlijk veel voor, maar daarentegen wees de practijk ook uit, dat zij zich in Indië moeilijker aan het gewijzigde en voor hen wel zeer ongewone milieu aanpasten. Bij het bureau van dienstneming worden zij, van wie op grond van de sollicitatie-brieven blijkt, dat zij onder een der volgende groepen vallen, aangeschreven, dat zij niet voor dienstneming bij het Kon. Ned. Ind. Leger in aanmerking komen le. Zij, die géén geboren Nederlander zijn. 2e. Zij, die reeds in het Kon. Ned. Ind. Leger gediend hebben (ook wanneer zij daarbij goed hebben voldaan. Alleen de Mi nister van Koloniën kan hiervoor dispensatie verleenen, wat slechts zéér zelden voorkomt). 3e. Gehuwden (Dispensatie als boven). 4e. Zij, die den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben of dien van 29 jaar hebben overschreden (Dispensatie als boven) 5e. Kostwinners. De overigen ontvangen een kaart, waarop zij naam, geboorte plaats en verschillende andere gegevens moeten vermelden. Ver der wordt een prospectus bijgevoegd, met inlichtingen omtrent de stukken, die zij tegelijk met de kaart moeten indienen, de eischen voor toelating, het handgeld, (voor een verbintenis van 3 jaar 50.voor een van 5 jaar 100.de keuring, het proefverband van ongeveer 3 maanden, vooruitzichten en bezol diging. Blijkt uit de ontvangen stukken, dat iemand behoort tot één der vijf bovengenoemde uitgesloten groepen, dan wordt hij als nog aangeschreven, dat hij niet voor dienstneming in aanmerking komt. Hetzelfde geschiedt met hen, van wie uit hun stukken blijkt, dat zij gevonnist werden voor andere feiten, dan lichte overtre dingen of als dienstplichtigen slecht hebben voldaan, dan wel om andere reden geen gewenscht element blijken. De overigen ontvangen een oproep voor de medische keuring, die bij de Kol. Res. plaats heeft door 2 Officieren van Gezond- 412

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 18