heid. Deze keuring is uiterst streng. Over 1934 werd 77.3 af gewezen, over de eerste 8 maanden van 1935, 75 Bij afwijzing kan herkeuring worden aangevraagd bij den Geneeskundigen Raad te 's-Gravenhage. De goedgekeurden (alles voorloopig) ko men dan bij het Suppletie-detachement, waar een eenvoudig examen wordt afgenomen in lezen, schrijven en bedrevenheid in de Ned. taal (Gegadigden voor den Hospitaaldienst, tevens reken kunde). De eischen voor e.e.a. gaan niet hooger dan voor hen, die met goed gevolg alle klassen van de lagere school doorhepen, gevergd kan worden. In onmiddellijke aansluiting met dit examen, houdt één der officieren van het Supp. Det. een persoonlijk onderzoek naar 's mans antecedenten, waarvan uitvoerig aantee- kening wordt gehouden. De Commandant van het Suppletie-de tachement kent aan de hand dier antecedenten en den verkregen indruk gedurende het onderhoud van den sollicitant met genoemd officier een cijfer toe voor algemeenen indruk. De resultaten van keuring, examen en persoonlijkheidsonderzoek worden op een kaart vereenigd, den Commandant der Koloniale Reserve aange boden, die daarna den candidaat persoonlijk bij zich doet ver schijnen en beslist of die man al of niet tot een voorloopige verbin tenis zal worden toegelaten. Hierbij valt gemiddeld 4 af. Door de voorloopige verbintenis is de man volkomen onder worpen aan de krijgstucht, en drukken op hem precies dezelfde verplichtingen als had hij een vaste verbintenis gesloten. De Com mandant der Koloniale Reserve behoudt zich daarbij het volledig recht voor om zonder eenig voorbehoud en zonder opgave van redenen den man te ontslaan m.d.v. dat ingeval het ontslag op me dische gronden plaats heeft, dit wél wordt aangezegd. Daarbij staat voor hem de mogelijkheid open voor een herkeuring door den Geneeskundigen Raad te 's-Gravenhage. Heeft echter het ontslag plaats op andere dan lichamelijke gron den, dan worden over den aard daarvan géén inlichtingen ver strekt, tenzij de Commandant der Koloniale Reserve dit om bij zondere redenen gewenscht acht. De man kan tijdens zijn proef ver band ook zelf ontslag vragen met terugbetaling der kosten (f 1.00 per dag met een minimum van 25. In normale gevallen wordt dit toegestaan. Alleen kunnen bijzon dere omstandigheden aanleiding geven, het verzoek tijdelijk aan te houden, b.v. als iemand zich door deze ontslagaanvrage zou trachten te onttrekken aan de afdoening van een militair strafrechterlijk of disciplinair vergrijp. Deze mogelijkheid, tot ontslag op verzoek, berust niet alleen op de eischen der billijkheid, (het ware toch moeilijk als rechtvaardig te beschouwen om den man tegenover het absolute gemis aan zekerheid omtrent een vaste aanneming, van zijn kant reeds onvoorwaardelijk te binden), maar vindt bovendien meer dan voldoende grond in uti- 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19