liteitsoverwegingen, daar het leger moeilijk prijs kan stellen op elementen, die zich hier in Holland al willen terugtrekkenzij zouden in Indië zoo goed als zeker mislukken. Indien de man wordt toegelaten, worden er uitvoerige inlich tingen omtrent zijn voorgeschiedenis, ook op politiek terrein, gevraagd. Inmiddels wordt hij ter observatie ingedeeld bij het Suppletie-detachement en daar gekleed en bewapend. Hier moet in ongeveer 2 maanden worden uitgemaakt of de man over die karakter- en militaire eigenschappen, geestvermogens, enz. be schikt, welke een goed militair behoort te bezitten. Tegelijkertijd wordt de man ook physiek voortdurend getest en bestaat er een nauw contact tusschen Suppletie-detachement en Geneeskundigen dienst omtrent alle gegevens, die voor het oordeel van den Off. van Gez. van belang kunnen zijn. De proefgangers moeten min stens 3 marschen van 25 km bewapend en met volledige bepakking goed hebben meegeloopen, alvorens voor de physieke eindkeuring te mogen verschijnen. De voorloopig goedgekeurden worden ingedeeld in klassen van 25 tot 35 man, naar gelang de door het legerbestuur aangevraagde sterkte der uit te zenden transporten. Elke klasse staat onder een speciaal uitgezochten sergeant. Drie klassen vormen een afdeeling, waarvan de eerste onder een luitenant en de tweede onder een S.M.I. staat, terwijl de comdt. van het Suppl. Det. de supervisie over de selectie heeft. Bij een nadere beschouwing, wat de klasse-commandant alzoo van zijn plus-minus 30 man in die 2 maanden heeft te beoordeelen, zal duidelijk blijken, dat deze opdracht schier onmogelijk zwaar is. Daar schuilt dan ook het zwakke punt van onze selectie. Hoewel dit bij vrijwel alle bevoegde instanties wordt ingezien, zullen 's Lands berooide financieele omstandigheden in den eersten tijd nog wel geen kaderuitbreiding toestaanwaardoor de ideaaltoe stand van 15 man per klasse vooralsnog een illusie zal blijven. Het hierondervolgende gegeven van het eindrapport, kan eenigszins een idee geven van de omvangrijkheid der uit te bren gen beoordeeling. Behaalde cijfers voor Gevoel voor tucht. Houding in het openbaar. Gevoel voor orde. Flinkheid. Gevoel voor saamhoorigheid. Netheid. Theorie. Physieke indruk. IJver. Schoolsche ontwikkeling. Bevattelijkheid. Beschaving. Exercitie. Marschvaardigheid. Handigheid. Algemeene indruk. Naast deze beoordeeling, moet de klasse-commandant de gege vens verstrekken voor de typologie, een taak die nog meer van hem eischt dan de bovengenoemde. 414

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 20