Blijkt iemand te behooren tot een voor soldaat of onderofficier minder gewenschte klasse en is zijn overige beoordeeling twijfel achtig, dan geeft deze typologisch ongustige beoordeeling den doorslag en wordt hij voorgedragen voor ontslag. Van een dergelijk geval volgt hieronder een voorbeeld. VERKLARING. De soldaat Stb. Nowordt op grond van het navolgende ongeschikt geacht voor toelating tot een vaste verbin tenis bij het Kon. Ned. Ind. Leger. Over valt niet veel te zeggen. Het is iemand, die niet opvalt, geen bepaald slechte, doch ook geen bepaald goede eigen schappen heeft. Bij de eindbeoordeeling door den klassecomman dant behaalde hij de volgende cijfers Tucht 6 Houding i/h openbaar 5 Orde 6 Flinkheid 5 Saamhoorigheid 6 Netheid 6 Theorie 5 y2 Physieke indruk 6 IJver 6 Schoolsche ontwikkeling 8 Bevattelijkheid 6 Beschaving 6 Exercitie 5 Marschvaardigheid 6 Handigheid 5 Algemeene indruk 5% Het algemeene indrukcijfer van afdeelings- en detachements commandant was nog iets lager t.w. „5". Bij het typologisch onderzoek werd hij geclassificeerd als „Amorph" met het cijfer „6" voor algemeenen indruk. Waar dus blijkbaar de man typologisch in een voor soldaat zeer ongunstige groep blijkt thuis te behooren en hij bij het Suppletie-detachement zoo'n twijfelachtigen indruk maakte, lijkt uitzending mij niet verantwoord. Nijmegen, den De Commandant van het Suppletie-detachement, Heeft de man echter buiten de typologie een beslist gunstigen indruk gemaakt, dan wordt hij toch uitgezonden, onverschillig onder welk ongunstig temperamentstype de man is ondergebracht. De lezer ziet hieruit, dat de invloed van het typologisch onderzoek veel minder verstrekkende gevolgen heeft, dan algemeen wordt gedacht. Een andere kwestie is of deze invloed in de toekomst wellicht zal toenemen. De bedoeling is n.l. om na verloop van tijd, een hernieuwd onderzoek in te stellen naar de resultaten, die met het uitgezonden materiaal in Indië zijn bereikt. Blijkt daarbij, dat ook zij, die hoewel typologisch tot een ongun stige groep behoorende, bij de Koloniale Reserve overigens een 416

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 22