Theorie 7 Physieke indruk 6 IJver 6 Schoolsche ontwikkeling 6V2 Bevattelijkheid 7 Beschaving 8 Exercitie 7 Marschvaardigheid 9 Handigheid 7 Algemeene indruk 7 Hij deed ook met goed gevolg mede aan de „vierdaagsche" zoo dat d.z. geen bezwaar gemaakt kan worden tegen deze cijfers. De man heeft evenwel iets over zich, wat zich in geen der boven genoemde beoordeelingstermen laat uitdrukken dat mij huiverig maakt hem voor uitzending aan te bevelen. Hij toont bij zijn vragen en opmerkingen dikwijls gedachten- kronkels, die ons af doen vragen of hij geestelijk wel geheel normaal is. Verder is het iemand, die b.v. in staat is om van een vermeend onrecht, al is het nog zoo'n futiliteit, in zijn innerlijk gedachten- leven een geestelijk obstakel te maken, waar hij niet meer over heen komt. Dit gevoegd bij het beslist ongunstige oordeel van den Officier van Gezondheid Dr. Peiffer, waarvoor kortheidshalve naar bij gaande kaart verwezen moge worden, maakt uitzending onge- wenscht. Nijmegen, enz. 3. Als boven. De kanonnier 2e klasse enz. is een gewillig en onderdanig persoon doch zonder eenig geestelijk weerstandsvermogen. Hij is iemand die bij den minsten tegenslag het hoofd laat hangen en zich dan door ieder op sleep touw laat nemen, die zich met hem bemoeien wil, onverschillig welken kant men hem heen wil drijven. Voor Indië komt hij mij in elk geval ongeschikt voor. Nijmegen, enz. 4. Als boven. De soldaat, enz. werd door twee opeenvolgende klassecommandanten en den S.M.I. aangeduid als iemand die niet heelemaal bij zijn ver stand is, wat van tijd tot tijd plotseling tot uiting komt. Persoonlijk maakte ik nooit een dergelijke uiting mee. Wel bemerkte ik, dat hij door zijn collega's zoowel in zijn vorige, als tegenwoordige klasse, niet heelemaal au serieux genomen wordt. Ook heeft hij doorloopend iets in zijn blik, dat vreemd aan doet en voor mij de bovengenoemde verklaringen zeer aannemelijk maakt, zoodat mij uitzending naar Indië hoogst riskant voorkomt. Typologisch werd hij geclassificeerd als sentimenteel (6-). Nijmegen, enz. 418

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 24