3. Als boven. De soldaat, enz. deed aanvankelijk buitengewoon zijn best en toonde ook een goede verstandelijke aanleg. Hij viel zelfs zoodanig op, dat ondanks de ongunstige inlichtingen, die overbinnenkwamen, d.z. geadviseerd werd hem aan te houden. Toen echter de klasse waarmee naar Indië dacht te ver trekken, zonder hem op transport ging, hepen zijn prestatie's belangrijk achteruit. Nog erger zakte hij af toen er opnieuw een klasse recruten vertrok en hij achterbleef. Tenslotte moest d.z. de conclusie getrokken worden, dat de bovengenoemde geheime inlichtingen inderdaad het juiste beeld van 's mans karakter gaven en de aanvankelijke gunstige indruk, die hier gevestigd werd, uitsluitend het gevolg was van een uiter ste krachtsinspanning zijnerzijds om zich goed voor te doen, welk spel hem echter te zwaar werd om vol te houden toen hij langer moest blijven dan hij verwacht en berekend had. Nijmegen, enz. 4. Als boven. De soldaat, enz. is een hoogst eigenaardig type. De man is vol ambitie, liep alle ééndaagsche afstandsmarschen mee, die gedurende zijn verblijf bij de Koloniale Reserve geloopen werden, behaalde ook het kruis voor de vierdaagsche afstandsmarschen. Hij is ontzettend bang dat hij niet naar Indië zal worden uitgezonden, maakt zijn klassecommandant telkens duizend excuses als hij iets verkeerd heeft gedaan, maar slaagt er desondanks niet in b.v. maar één dag lang zich zoodanig te gedragen, dat hem niet de een of andere be merking moet worden gemaakt. De eenigste verklaring, die daarvoor gegeven kan worden is, dat de man ten eenenmale de noodige ernst en zelfcontrole mist, die voor een militair noodzakelijk zijn. Het is iemand die wel heel graag in de goede richting wil, maar volkomen stuurloos is. Zijn goeden wil was oorzaak, dat de proef met hem eigenlijk langer werd voortgezet, dan strikt genomen was te verantwoorden, daar de inlichtingen van dien aard waren, dat de Commandant van de Koloniale Reserve daarbij de aanteekening stelde „bij den minsten twijfel ontslaan". Het langer op den proef stellen nadat ernstige twijfel aan zijn geschiktheid gerezen was, (hij werd aangehouden nadat zijn klas werd afbeoordeeld en uitgezonden), vond mede zijn oorzaak in het feit, dat de Officier van Gezondheid belast met het typologisch onderzoek aanvankelijk gunstig over hem oordeelde en hem bij 423

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 29