de eerste beoordeeling een „7" voor algemeenen indruk gaf. Dit oordeel heeft zich echter, zooals uit bijgevoegde kaarten blijkt, meer en meer gewijzigd in ongunstigen zin. Dit gevoegd bij de bovenaangehaalde aanteekening van den Commandant der Koloniale Reserve en de waarnemingen bij het Suppletie-detachement, maakt uitzending tot een niet te verant woorden risico. Nijmegen, enz. Het spreekt wel van zelf, dat ieder candidaat vrij vlug begrijpt, hoe scherp hij wordt geobserveerd en alles op alles zal zetten om zijn minder gunstige eigenschappen te verbergen, teneinde voor een vaste verbintenis in aanmerking te komen. Een voorbeeld van iemand die daar gedurende maanden achtereen in slaagde en ten slotte toch door den mand viel, volgt hieronder. Als boven. De cavalerist, enz. behoorde gedurende zijn geheelen observatietijd bij de Koloniale Reserve, tot de z.g. „moeilijke gevallen". Uiterlijk deed hij steeds goed zijn best zoodat hem nooit een aanmerking gemaakt kon worden. Toch werd hij noch door zijn klassecommandant, noch door het hoogere personeel vertrouwd. Tweemaal bleef hij achter terwijl zijn klas naar Indië ging. Ook de nieuwe klassecommandanten vertrouwden hem niet zonder evenwel eenig daadwerkelijk feit naar voren te kunnen brengen. Tenslotte werd tot zijn uitzending besloten en kwam hij voor de eindkeuring. Eenige dagen daarna, toen het reeds als absoluut zeker achtte, dat hij naar Indië zou worden uitgezonden, liet hij zich op een avond, onder invloed van sterken drank zijnde, op een buitengewoon ongunstige wijze over den militairen dienst in het algemeen en de Koloniale Reserve in het bijzonder uit. Hij zeide o.a. dat hij lak aan eiken meerdere had, Minister incluis. Hoewel deze woorden min of meer in een staat van dronken schap geuit werden, typeeren zij toch duidelijk genoeg 's mans gedachtenwereld en mentaliteit en wordt hij deswege ongeschikt geacht voor het Kon. Ned. Ind. Leger. Nijmegen, enz. Het spreekt wel vanzelf, dat hoezeer ook getracht wordt, de opvattingen der verschillende klassecommandanten betreffende de te stellen eischen zooveel mogelijk aan een standaard-beoordeeling te doen beantwoorden, het persoonlijk karakter van den klasse commandant toch altijd nog een rol blijft spelen in de waardeering der karaktereigenschappen. De eene klassecommandant zal b.v. 424

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 30