dat zij voor een groot gedeelte het gevolg zijn van de omstandig heden) moet ik hem echter over het geheel als beslist onvoldoende aanmerken Bij het typologisch onderzoek werd hij geclassificeerd als „Ner veus-sentimenteel" (evenveel punten voor primaire als voor secundaire functie) met als algemeene indruk „5 en 6 Nijmegen, enz. Het zal sommigen wellicht bevreemden, dat op zulke dikwijls uiterst beknopte verklaringen, een voor den man zóó gewichtige beslissing genomen wordt. 1 Het eigenlijke rapport aan den Commandant der Kol. Kes., heeft echter veel uitvoeriger en mondeling plaats. De stukken, waarvan de bovenstaande afschriften zijn, heeten dan ook met Rapport" doch „Verklaring" en dienen ter voorlichting m geval de candidaat eventueel na enkele jaren opnieuw een pogmg doet om tot een verbintenis te worden toegelaten. Blijkt bij het naslaan der „Verklaringen" dat de reden van ontslag in een of andere eigenschap (b.v. gebrek aan ernst) lag, waarin de tijd mogelijk beterschap heeft gebracht, dan kan zoon man opnieuw tot een proefverband worden toegelaten. Blijkt daarentegen, dat de ontslagreden zijn oorsprong vond in een on verbeterlijk gebrek (b.v. te kort aan bevattelijkheid) dan is her nieuwde toelating overbodig en ongewenscht. Thans valt nog de vraag te beantwoorden, op welke wijze, klas-, afdeelings- en detachementscommandant zijn gegevens om trent het te beoordeelen materieel verzamelt. De instructie van den commandant van het Suppletie-detache ment laat hem geheel vrij in de keuze der middelen. Na verschil lende proefnemingen is tenslotte de meest eenvoudige, tevens de meest doelmatige methode bevonden; toch houden wij ons ten zeerste aanbevolen voor elke nieuwe suggestie in deze richting. Momenteel is de gang van zaken als volgtDe klassecomman dant werkt met zijn klas ongeveer als bij een depot-bataljon met een recrutenklas te doen gebruikelijk is, met dien verstande ech ter dat altijd voor oogen moet staan, dat de opleiding hier geen doel, doch uiiddel is. Een middel n.l. om tijdens de voorloopige opleiding den man dusdanig te observeeren dat over hem de ver- eischte gegevens verkregen worden. Als deze gegevens dus ook op andere wijze zijn te verkrijgen, door b.v. den man als ordon nans te bestudeeren, bestaat daartegen geen enkel bezwaar. Ten einde eenigszins een beeld te geven van hetgeen den candi- daten wordt bijgebracht, zal in een volgend opstel o.m. het pro gramma der te verwerken stof nader in beschouwing worden Senomen' (Slot volgt). 426

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 32