d. opruiming (c.q. uitdunnen en kappen van onderhout) van de begroeiing c.q. bebouwing langs den oever tot 100 m diepte, c.q. meer. e. verkenning en vaststelling van uit technisch oogpunt gunstige overgangspunten en plaatsen voor gereedstelling van materieel en troepen. Deze zoo goed mogelijk onbruikbaar maken en melden voor voorbereiding art.vuur. indien tijd beschikbaar: aanleg van onzichtbare hindernissen (struikeldraden, valstrikken) in opengekapte strook teneinde vooruitbrengen van overgangsmiddelen te belemmeren en te verraden. 2. Op den eigen oever. a. Voor de Infanterie (incl. mitrn. en inf.gs.). Gevechtsdekkingen voor alle autom. wapens en k.gpn. na zoo noodig (het terrein is zeer bedekt) maskeering te hebben verzorgd; een enkele schuilnis onder de borstwering; schoots veld verbetering w.o. opruiming; fronthindernissen; copn.; uitkijkpn. en vbpn.; afwachtingsdekkingen (schuilplaatsen) voor alle troepen voorzien van gasgordijnen; verbetering van gemeenschappen voor opmarsch van reserves o.a. pad naar rechtervleugel en naderingskruipgangen van schuilplaatsen naar gevechtsdekkingen; uitbreiding der hindernissen en op ruimingen. N.B. Alle dekkingen scherfvrij, mitr.ostln. niet overdekt. b. Voor de Artillerie. Maskeering der vuurmonden in batterijen van de toegangssporen; inrichting van copn., wgpn. enz., open dekkingen (geulen) voor bediening en kleine munitienissen bij de stukken; gasvrije schuilplaatsen en munitiebergplaatsen achterwaarts van de stukken; verbetering van de geschutem- placementen w.o. maatregelen voor de nabijverdediging; in richting van reserveopstellingen. c. Voor de zoeklichten. Maskeering der afwachtingsopstellingen (voor overdag)inrichting van de gevechtsopstellingen, waar bij eerst opruiming en daarna dekking en toegangswegen ver beteren; maatregelen voor de nabijverdediging; inrichting van de afwachtingsdekkingen voor personeel en materieel c.q. gasvrij. d. Voor den Geneeskundigen Dienst. Markeeren van verzamel plaatsen en afvoer van gewonden; inrichting van de Hp. V.P. ad. punt 3. 1. Taak van de pioniers a. voorbereiding en uitvoering van de hindernis en vernielingen ad punt 2 sub la, b en c. 1 brig. IV2 dag. 431

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 37