b. centrale aanmaak van jukken en gasafsluitingen voor schuil plaatsen. 1 brig. 2% dag met als hulptroepen gedurende 2 da gen 2 man per k.gp. of gelijksoortige eenheid der bezettings troepen. c. hulp bij de inrichting van de Hp. V.P. en c.q. de bat.cop. 1 brig. 3 dagen. d. verzorging van latrines, gemeenschappen c.q. hulp bij uitbrei ding der hindernissen. 1 brig. 1 dag. 2. Taak van de burgerwerkkrachten. a. kappen en aanvoer van hout en bamboe en aanvoer van de overige materialen. b. opruimingen op den vijandelijken oever. ad. punt 4. Het antwoord wordt gevormd door de teekening bijlage 2, waar bij de lengtedoorsnede over den uitkijkpost wordt weggelaten. Hierbij wordt vermeld: De uitkijkpost op den grond zal wegens de terreinbedekking wel niet afdoende zijn weshalve tevens een uit kijkpost in een boom wordt ingericht. Bij den bouw van onder komens zijn de volgende beginselen doorgevoerd: a. geen scherf vrije schuilplaatsen voor meer dan 4 man in voorste lijn. b. alle schuilplaatsen in voorste lijn zijn voorzien van bekleede wanden. c. centrale aanmaak van de moeilijke en voornaamste construc- tiedeelen. N.B. Hiermede is de beantwoording der vragen beëindigd. NADERE TOELICHTINGEN OP DE PUNTEN 2 t/m 4. In Europeesche voorschriften treft men algemeen de opvatting aan, dat normaal in de strook der voorbataljons behoudens voor den bat.cop. en de Hp. V.P. slechts kleine sch&rfvrije schuilplaatsen worden toegepast voor meer dan 4 soms 6 man (zie o.m. Verzame ling van pioniertechnische gegevens Ned. Leger 1935 blz. 222, V.I.S. 1 blz. 150, Feldbefestigungsvorschrift I blz. 32). Nu behoeft men uiteraard in onze verhoudingen en terreinen, die door verti calen vorm en begroeiing vaak meer dekking bieden, dit voorbeeld niet zonder meer na te volgen. In het beschouwde geval echter met een ligging der hoofdweerstandslijn (rivieroever), die den vijand spoedig bekend zal zijn, terwijl het terrein wel gezichtsdekking doch in voorste lijn weinig vuurdekking biedt, wordt doorvoering van genoemd beginsel voor de voorcien. niet overdreven geacht. 432

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 38