Voorts is slechts gerekend op dekking voor zittende personen, dus niet op gelegenheid tot liggend rusten, althans niet in voorste lijn. Rekent men op een langdurig standhouden en laat de tijd meer arbeid toe, dan is het zeker aan te bevelen voor de halve bezetting op gelegenheid tot liggen te rekenen. In bijlage 3 zijn schematisch enkele andere oplossingen aangegeven. De onderkomens zijn allen voorzien van bekleede wanden. Dit hangt samen met den aard van den grond en met de te verwachten vijandelijke vuuruitwerking (instorten der wanden o.a. door tril lingen en gronddruk van springende projectielen). Onbekleede on derkomens sparen veel tijd uit. In ons geval is de doorvoering der bekleedingen dus betrekkelijk willekeurig; zij passen echter bij het gekozen gebruik van voorbereide genormaliseerde onderdeelen met centralen aanmaak van deze deelen. Dit beginsel wordt in Europa ook algemeen doorgevoerd waar dit mogelijk is. Men richt ter plaatse, waar men materialen en vaak gereedschappen verzameld aantreft, werkplaatsen in, maakt in massa zooveel mogelijk gelijke en eenvoudig samengestelde eenheidsonderdeelen aan en voert deze op naar de plaats van gebruik. De technisch best geschikte krachten werken bij den centralen aanmaak; de gebruikers ter plaatse zetten de aangevoerde deelen ineen. Beschikt men zooals in Europa over bezaagd hout en goede verbindings- en opvoer- mogelijkheid, dan ligt het systeem voor de hand. In onze verhou dingen met weinig voorraden bezaagd hout, als regel minder goede verbindingen, doch meestal wel materialen (hout en bamboe) in het terrein ter plaatse, is doorvoering niet altijd logisch en mogelijk. In het beschouwde geval met een djati aanplant (dunningspalen) en mogelijk een houtstapelplaats in de buurt en goede aanvoerwe- gen in het stellingterrein, wordt toepassing van het beginsel de moeite waard geacht, indien men bovendien nog aanneemt, dat wandbekleeding der onderkomens wenschelijk is. Bij schuilplaatsen met onbekleede wanden is het n.l. minder loonend onderdeelen centraal vóór te bewerken. In ons geval worden de gasbescher- mingsmiddelen (gasgordijnen met aanslag; gassluizen alleen voor bat. cop en Hp. V.P.) en de jukken van rondhout centraal aange maakt. Het type juk is uiterst eenvoudig gehouden t.w. geen z.g. houtverbindingen doch gebruik van bandijzer; de vorm is eenvou dig en met zoo min mogelijk onderlinge verscheidenheid gekozen. De opvoer van hout naar de centrale werkplaats(-en) voor zoover nog noodig geschiedt door koelies, evenals het transport van de voorbewerkte deelen naar de bouwplaatsen. De bamboe voor de omwandingen wordt (eveneens door koelies) zoo dicht mogelijk bij de bouwplaatsen gekapt en opgevoerd. De bezettingstroepen ver richten ter plaatse het graafwerk en zetten de onderkomens ineen. Doordat elke groep tijdelijk een deel van de werkkrachten (de tech nisch meest onderlegde) afstaat aan de centrale werkplaats, wordt bereikt dat de overigen elk hun eigen stellinggedeelte inrichten. 433

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 39