4. ZUURSTOFBEHANDELING TE VELDE (met een aantal foto's achter in dit nummer) door Dr. J. VISSER Officier van Gezondheid 2e klasse. I. INLEIDING. Slaat men een van de vele bestaande boekjes over de eerste hulp bij ongelukken op, dan blijkt, dat de zuurstofbehandeling niet of slechts met een enkel woord staat vermeld. Dit is merkwaardig omdat de zuurstof een belangrijke plaats inneemt bij de behan deling van ongevallen, welke worden veroorzaakt door het inade men van verstikkende gassen en dampen. Vooral in de landen, waar de chemische industrie een belangrijke plaats inneemt, ko men de bedrijfsongevallen, waarbij het onmiddellijk toedienen van zuurstof levensreddend kan zijn, veelvuldig voor. Niet alleen in fabrieken, ook in mijnen, hoogovenbedrijven, garages e.a., zijn gasvergiftigingen frequent, terwijl ons dagelijks courantenbei ich- ten bereiken, welke melding maken van doodelijke, door lichtgas of kolendamp veroorzaakte ziektegevallen. Hoewel bij de bovengenoemde vergiftingen zuurstof het aange wezen middel is, had men, tot voor korten tijd geleden, in vele eerste hulp posten niet de beschikking over een zuurstofapparaat. Zelfs in de verbandafdeelingen van fabrieken en in de onderzoek- kamers der praktiseerende geneesheeren behoorden deze toestel len tot de zeldzaamheden. In de laatste jaren echter is er voor het vraagstuk der zuurstof behandeling van door gas vergiftigde menschen en dieren een toenemende belangstelling waar te nemen. Eensdeels is dit het gevolg van de ontwikkeling der chemische industrie, waarbij ver giftigingen door gas- en dampvormige stoffen frequenter voor komen dan eenige jaren geleden. Anderdeels hebben de spanning in de internationale verhoudingen, de uitbreiding der luchtmacht ten van enkele landen en de waarschuwende woorden van bekende staatslieden, de geneeskundigen wakker geschud en er van over tuigd, dat zij te kwader ure kunnen worden geroepen om hulp te verleenen aan de ongelukkige slachtoffers van een modernen gasoorlog. 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 43