Is de belangstelling voor de zuurstofbehandeling onder de bur gergeneeskundigen van recenten datum, reeds sedert 1915 speelt zij in de militair geneeskundige diensten een belangrijke rol. Ook h.t.l. heeft men bij de reorganisatie van het materieel van den Militair Geneeskundigen Dienst, een voorname plaats toegekend aan de zuurstoftoestellen. II. INDICATIE VOOR DE ZUURSTOFBEHANDELING. In vele gevallen van dreigende verstikking is de zuurstofbehan deling het eenige reddende middel. Onder de talrijke oorzaken, welke kunnen leiden tot een voor het leven gevaarlijk gebrek aan zuurstof, is de toestand, waarbij de lucht wordt verhinderd in de longen te treden het meest bekend. Dit kan worden veroorzaakt doordat voorwerpen, spijzen of dranken, dan wel gezwellen, mem branen of bloed, de luchtwegen afsluiten en ook door wurgen, ophangen of verdrinken, terwijl een ingeslikt voorwerp, dat in den slokdarm blijft steken van hieruit de luchtpijp kan dicht drukken. Behalve door een mechanische afsluiting van de luchtwegen kan verstikking optreden wanneer de ingeademde lucht te weinig zuurstof bevat. Dit is het geval bij een langdurig verblijf in lucht dicht afgesloten ruimten, bij lage zuurstofspanning op groote hoogten, in de bergen, in vliegmachines en in caissons. Ook de aanwezigheid van een overmaat van stikstof, waterstof of andere physiologisch indifferente gassen, vermindeirt den druk in de inademingslucht van de zuurstof. Dit is ook het geval met de gassen zooals methaan, aethaan, enz. die wel een specifieke werking op het organisme ontvouwen, echter eerst in dusdanige concentraties doodelijk werkzaam zijn dat zuurstofgebrek een rol gaan spelen. Op een geheel andere wijze ontstaat gebrek aan zuurstof bij het inhaleeren van narcotica, zooals aether en chloroform. Deze gassen lossen op in het bloed en worden door het centrale zenuwstelsel, waar zij hun voornaamste werking uitoefenen, opgenomen. Zij kunnen aanleiding geven tot een verlamming van het ademcen- trum. In deze gevallen wordt het zuurstof-tekort veroorzaakt door een primairen stilstand van de ademhaling. Niet alleen de narcotica, maar eveneens de vergiftige gassen kunnen verstikking veroorzaken, terwijl de ademhalingsorganen intact en het zuurstof- en koolzuurgehalte van de buitenlucht normaal zijn. Het koolmonoxyde vormt met de roode bloedkleur- stof een verbinding het z.g. koolmonoxydhaemoglobine, dat niet in staat is de zuurstof uit de inademingslucht op te nemen. De affiniteit van de koolmonoxyde tot de roode bloedkleurstof is 200 X zoo groot als die van de zuurstof, waardoor reeds bij een 436

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 44