oplost. Waarschijnlijk echter dragen ook andere factoren bij tot de gunstige resultaten, welke algemeen van de zuurstofinhalatie worden vermeld. Eenigszins anders is de werking van de zuurstof bij de kool- monoxydevergiftiging. Wel wordt ook in deze gevallen door het toedienen van zuurstof een gedeelte gebonden aan de, door de koolmonoxyde nog niet veranderde, roode bloedkleurstof en lost eveneens een gedeelte in het plasma op, maar er heeft bovendien een actieve verdringing van de koolmonoxyde plaats. Zuntz en Loewy hebben aangetoond, dat bij een zuurstofgehalte van de inademingslucht van 8 0,1 koolmonoxyde voldoende is om verstikking te veroorzaken. Bedraagt daarentegen de zuurstof spanning 16 dan is dit bij 0,2 koolmonoxyde het geval, ter wijl bij een zuurstofspanning van 90 (inademen van bijna zui vere zuurstof) de gevaarlijke toestand wordt bereikt indien 1 vol. koolmonoxyde in de atmospherische lucht aanwezig is. 1) Uit e.e.a. blijkt dat het toedienen van zuurstof is aangewezen in al de door oorlogsgassen veroorzaakte vergiftigingsgevallen en eveneens bij de te velde voorkomende vergiftigingen door kool monoxyde en nitreuze dampen. III. HET TOEVOEGEN VAN KOOLZUUR AAN DE ZUUR STOFINHALATIE. Het is in vele gevallen van vergiftiging nog niet uitgemaakt of behalve het toedienen van zuurstof, de gelijktijdige inhalatie van koolzuur is aangewezen. Wel is men het er over eens, dat bij de vergiftigingen, welke worden veroorzaakt door oorlogsgassen en waarbij een grooter of kleiner gedeelte van de longen is aange tast, het geven van zuurstof-koolzuur mengsels nadeelig is, omdat in de meeste gevallen, behalve de zuurstofopname eveneens de koolzuurafgifte is gestoord en dus een overlading van het bloed met koolzuur bestaat. Een diepgaand verschil van meening heerscht echter over de vraag of het toedienen van zuurstof-koolzuur mengsels bij de koolmonoxyde-verg'iftiging de voorkeur heeft boven de uitslui tende zuurstofinhalatie. In het Amerikaansch leerboek van Henderson en Haggard 2) en het Duitsche van Flury en Zernik 3) wordt het toevoegen van 438 1) Grondbeginselen der Algemeene Pharmacologic. W. Storm van Leeuwen blz. 158. Uitgevers J. B. Wolters Groningen. Yandell Henderson and Howard. W. Haggard. Noxious Gases. The Chemical Catalag. Company-1927. New-York. 3) Ferdinand Flury und Franz Zernik. Schadliche Gase. Julius Springer. Berlijn 1931.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 46