koolzuur aanbevolen, daarentegen bepleiten Burger en Tromp in het Nederlandsch Tijdschrift van Geneeskunde dat het geven van koolzuur slechts onder bepaalde omstandigheden voordeelen heeft. Deze laatste onderzoekers schrijven de werking van het kool zuur in de eerste plaats toe aan de plaatselijk prikkelende werking op de slijmvliezen, waardoor een veranderde instelling van den expiratiestand en een verdieping van de ademhaling optreden. Voorts wordt de zuurgraad van het bloed verhoogd en een prik kelende werking op het voor een verhoogden zuurgraad gevoelige ademcentrum uitgeoefend. Hierdoor wordt de ademhaling dieper en ontstaat een belangrijke toename van de ventilatie. Tegenstanders van de gecombineerde zuurstof-koolzuurbehan deling bij de koolmonoxyde-vergiftiging zijn de Nederlanders Mijnlief en Vossenaar. De laatste wijst er op in een artikel in „Die Gasmaske" van September 1933, dat het koolzuur den bloed druk verhoogt, waardoor het hart extra wordt belast. Voorts ver mindert door een kunstmatig verhoogd koolzuurgehalte der alveo- lair-lucht, het vermogen van het bloed om zuurstof op te nemen. Bovendien is er bij de koolmonoxydevergiftiging reeds een op hooging van zure stofwisselingsprodukten in het bloed en deze wordt nog versterkt door het toevoegen van koolzuur aan de inademingslucht. De schrijver acht zuurstof-koolzuur inhalaties uitsluitend aangewezen bij de door narcose veroorzaakte adem stilstand. Tot dezelfde conclusie komt Mijnlief 2). Slechts in zeer enkele gevallen en uitsluitend in een bepaald stadium van de koolmono xydevergiftiging wordt de inhalatie van het zuurstofkoolzuur- mengsel aanbevolen, mits zij van tijd tot tijd worden afgewisseld met de uitsluitende inhalatie van zuurstof. Uit het bovenstaande blijkt dat het toevoegen van koolzuur aan de in te ademen zuurstof niet is geoorloofd bij vergiftigingen, welke het gevolg zijn van het inademen van oorlogschemicaliën, terwijl het evenmin is toegestaan in vele gevallen van koolmono xyde-vergiftiging. Bij de op het gevechtsveld voorkomende gasvergiftigingen ver dient het geen aanbeveling gebruik te maken van de zuurstof-kool- zuur-mengsels en kan worden volstaan met de inhalatie van zuivere zuurstof. 1) Dr. G. C. E. Burger en Dr. M. H. Tromp. Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde 21 Mei 1932 blz. 2465. Dr. C. J. Mijnlief. Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde 17 December 1932 blz. 5745. 439

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 47