440 IV. ANDERE WIJZEN WAAROP ZUURSTOF KAN WOR DEN TOEGEDIEND. 1. De meest eenvoudige manier om bij een naderende verstik king het organisme van zuurstof te voorzien is de kunstmatige ademhaling. Zij kan worden toegepast in al die gevallen waarin de ademhaling stilstaat of dreigt op te houden. De manipulaties zijn echter tegenaangewezen bij toestanden waar het longweefsel is aangetast, omdat in deze gevallen de gefor ceerde ademhalingsbewegingen aanleiding kunnen geven tot een beschadiging of zelfs een verscheuring van het longweefsel. Overeenkomstige bezwaren gelden voor de moderne apparaten waarbij de kunstmatige ademhaling, onder gelijktijdig toedienen van zuurstof, automatisch wordt uitgevoerd. Voor dit doel maakt men gebruik van een pulmotor, welke de zuurstof onder een over druk van ongeveer 20 25 cm water in de longen perst en hierna weer aanzuigt. Behalve het bezwaar, dat de pulmotor niet kan worden gebruikt bij aandoening van het longweefsel, is de bedie ning niet eenvoudig en kan bij onoordeelkundig gebruik aanleiding geven tot ernstige longbeschadiging. 2. De gedachte om langs extra-pulmonalen weg zuurstof toe te dienen wanneer de inhalatie, hetzij door afsluiting van de lucht wegen, hetzij door aantasting der longalveolen, niet mogelijk is, ligt voor de hand en is reeds door Spallanzani toegepast. Het is niet de bedoeling van dit artikel om in te gaan op de voor- en nadeelen van deze methode. Voor hen, die hierin belangstellen, wordt verwezen naar de uitvoerige dissertatie van Dr. Adolf Mel- chior, waaraan wij alleen de navolgende voor ons belangrijke zin sneden ontleenen. „Leloup promoveerde bij Prof. Nicloux over het resultaat van zuur stofinspuiting bij vergiftigingen door lichtgas en kolendamp. Zij zagen een veel sneller succes dan ooit te voren met hun zuurstofinhalaties was waargenomen. Deze onderzoekers betreuren het, dat de subcutane zuurstof-inspuitingen niet veel vaker zijn toegepast bij de door oorlogs- gassen veroorzaakte vergiftigingen." „Dat het benoodigde instrumentarium hiervoor in voorste linie niet verkrijgbaar is blijkt een onhoudbaar tegenargument. Immers, er zijn wel zuurstof-maskers en zelfs ingewikkelde overdruk-apparaten ge bruikt." Richters 1) zag bij door phosgeen vergiftigde dieren goede resul taten van de onderhuidsche zuurstofbehandeling. Deze onderzoe ker raadt in gevallen van dreigende verstikking zelfs aan de zuur stof in een ader te spuiten. Het gevaar van gasembolie 2) is volgens T) Richters, Prof. Dr. C. E. Die Tiere im Chemischen Kriege. Uitgevers Richard Schoets. Berlijn 1932. 2) afsluiting van bloedvaten door gasbellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 48