dezen auteur kleiner dan algemeen wordt gemeend en bij dieren, welke lijden aan longoedeem, nooit waargenomen. Dit kan volgens den schrijver worden verklaard door de langzame stroomsnelheid van het ingedikte bloed, waardoor de zuurstof aan de roode bloed- kleurstof wordt gebonden voordat deze het hart heeft bereikt. Naast de voorstanders van de onderhuidsche zuurstofbehande ling zijn er ook, die aan den invloed er van twijfelen. De meening, dat men met deze methode een vicarieerende long onder de huid kan aanbrengen is ook door Melchior verworpen. Op een van de later te bespreken bij den Militair Geneeskun digen Dienst in gebruik zijnde zuurstofkoffers is bij wijze van proef een naald gemonteerd, welke dient voor het geven van on derhuidsche en intraveneuze zuurstof-injecties (afbeelding 4, Plaat III). Alvorens tot deze wijze van zuurstoftoedienen te besluiten, die nen de resultaten van experimenteel onderzoek uit verschillende buitenlandsche laboratoria en klinieken te worden afgewacht. De injectienaalden kunnen echter gemakkelijk aan de thans in ge bruik zijnde inhalatie-toestellen worden aangesloten, terwijl de kosten hiervan zeer gering zijn. Resumeerende is komen vast te staan, dat voor de behandeling van gaszieken bij de Militair Geneeskundige Diensten, alleen de inhalatie met zuivere zuurstof voor toepassing in aanmerking komt, terwijl van het gebruik van den pulmotor en het toedienen van onderhuidsche of intraveneuze inspuitingen van zuurstof wordt afgezien. V. GEBRUIK VAN DE ZUURSTOFINHALATIE-APPARA TEN. Aan de zuurstoftoestellen welke in aanmerking komen voor het gebruik te velde, worden bijzondere eischen gesteld. In de eerste plaats mogen zij niet zwaar zijn en slechts weinig ruimte innemen. Voor het medenemen bij de kleinere geneeskundige onderdeelen is het noodig, dat zij door één persoon kunnen worden vervoerd. Voorts komen hier uitsluitend eenvoudig geconstrueerde toe stellen in aanmerking, die bij de bediening geen moeilijkheden opleveren en waarbij de gevaren voor ontploffing van den cylin der zijn uitgesloten. Aan deze eischen voldoen de talrijke zuurstofapparaten, die door bekende firma's in den handel worden gebracht. Vooral de Duitsche fabrieken leveren voor het gebruik te velde zeer ge schikte apparaten. De constructie van die toestellen berust op eenvoudige principes. Zij bestaan uit (zie schets) 441

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 49