staat verkeeren, dat de ventielen niet lekken en dat bij open draaien van ventiel en stelschroef de manometers uitslaan. De schroef, welke den cylinder aan het drukreduceerventiel verbindt, moet stevig worden aangedraaid, terwijl bij het verwis selen van cylinders nauwkeurig wordt toegezien, dat deze niet scheef worden aangesloten. Een sissend geluid wordt meestal veroorzaakt door loszitten van de verbindingsschroef, hetgeen men gemakkelijk kan contro leeren door den rug van de hand op de plaats van het lek te houden. Men voelt dan een koude luchtstroom. Men heeft wel eens geopperd, dat de rubber ademzakken tegen tropische invloeden niet bestand zijn en na eenige maanden lek ken vertoonen. Dit is niet het geval, want reeds sedert eenige jaren zijn verschillende zuurstofkoffers regelmatig in gebruik bij de Militaire Gasschool en de ademzakken verkeeren nog steeds in uitmuntenden toestand. Wellicht is het genoemde verschijnsel veroorzaakt door het aan den regen blootstellen en het weken lang vochtig opbewaren van de apparaten. Tegen te grooten ijver in de verzorging der toestellen moet eveneens worden gewaarschuwd. Men vermijde het invetten of olieën der onderdeelen, want hierdoor ontstaan gevaar voor ont ploffing der cylinders. Daarentegen is een behandeling met een mengsel van water en glycerine voor het behoud der toestellen van groot nut. VI ZUURSTOFAPPARATEN, WELKE IN GEBRUIK ZIJN BIJ DEN M.G.D. Wij hebben reeds gezien, dat in den chemischen oorlog de zuurstof een niet te ontberen geneesmiddel is. In de volgende bladzijden zal worden nagegaan waar de zuur stof behandeling in den regel een aanvang neemt en op welke wijze de Militair Ge neeskundige Dienst hierin tracht te voorzien. a. Op het gevechtsveld tijdens en na gasaanvallen. Om meer dan een reden wordt h.t.l. afgezien van de zuurstof behandeling van gaszieken, die zich in het gevechtsveld bevinden. In de eerste plaats omdat de verschijnselen van zuurstof-gebrek zich in den regel eenige uren na de vergiftiging voordoen, terwijl de zieken dan meestal reeds op een hulpverbandplaats of bij een andere geneeskundige organisatie zijn aangekomen, en in de twee de plaats omdat het toedienen van zuurstof in een gas-atmospheer op verschillende bezwaren stuit. Het is bekend, dat de meeste oorlogschemicaliën geruimen tijd na de beschieting in het terrein of in de kleeren van de patiënten blijven hangen. Voor het toedienen van zuurstof is het echter 443

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 51