noodzakelijk, dat het gasmasker wordt verwijderd en vervangen door de slecht afsluitende kap van het zuurstofapparaat. Onder deze omstandigheden kan zuurstofinhalatie dus aanleiding geven tot het gelijktijdig inademen van de zich op het terrein en in de kleeren bevindende chemicaliën. Bovendien zal er in voorste lijn zelden gelegenheid zijn de rustige omgeving te vinden, welke noodig is voor het gedurende eenigen tijd toedienen van zuurstof. Het personeel van de verband- en transportploegen heeft h.t.l. uitsluitend tot taak de patiënten te vrijwaren tegen het inademen van gassen en dampen. Zij letten zorgvuldig op lekken in een der onderdeelen van het gasmasker en repareeren deze met hun ten dienste staande pri mitieve middelen. Is herstelling van het gasmasker niet mogelijk, dan kan een noodmasker met slangtuit, een neusklem en uitade mingsventiel op den mond worden geplaatst (Afbeeldingen 1 en 2, plaat I) en de randen van de aansluitplaat met kleefpleisters worden dichtgeplakt, terwijl de oogen kunnen worden beschermd door een vochtige of in neutraliseerende vloeistof gedrenkte doek. Na deze voorzorgsmaatregelen worden de patiënten zoo spoedig mogelijk en liggend vervoerd naar de meest nabij gelegen genees kundige formatie. Aan de genoemde bezwaren van het toedienen van zuurstof in een gasatmospheer is eenigszins tegemoet gekomen door een door de firma Draeger ontworpen apparaat, dat in afbeelding 3 plaat I is afgebeeld. Dit toestel bestaat uit een kleinen zuurstof- cylinder met afsluitkraan, een zuurstofdoseeringsventiel, een gor del, een slang en een van rubber vervaardigde kap met tuit en bus (afbeeldingen 3 en 4, plaat I). Beproeving van dit apparaat in de gaskamer heeft echter aange toond, dat het geen volkomen gasdichte afsluiting waarborgt, ter wijl de rubber en de oogglazen niet bestand zijn tegen tropische invloeden. Een ander nadeel van het toestel is, dat het niet kan worden gebruikt bij personen met hoofdverwondingen. Dit is wel het geval, indien men den zuurstofcylinder verbindt met het reeds besproken noodmasker. Hiertoe wordt boven het uitademings ventiel een zijbuisje aangebracht, hetwelk kan worden aangesloten op de slang van den zuurstofcylinder. Deze laatste wordt met een klem aan de draagbaar bevestigd. Proeven in de gaskamer hebben uitgemaakt dat de als gaszieke dienstdoende proefper soon, geen gas inademt (afb. 5 en 6 Plaat I). Zooals wij hebben gezien is het toedienen van zuurstof in een met gas bezwangerde atmospheer wel mogelijk, echter wegen de voordeelen niet op tegen het nadeel van een meerdere belasting van het hospitaalpersoneel. Dit is waarschijnlijk mede de oorzaak, dat men in de meeste landen van zuurstofbehandeling in de voorste lijn heeft afgezien. 444

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 52