b. Op de hulpverbandplaatsen. Meer waarschijnlijk dan onder de in het voorgaande punt be sproken omstandigheden is het toedienen van zuurstof op de hulpverbandplaats, mits deze zich bevindt in een gasvrij gebied of is ondergebracht in een collectief beschermde ruimte en de patiënt van zijn nog gas bevattende kleeding is ontdaan. In het materieel van een hulpverbandplaatsafdeeling is opge nomen een zuurstofkoffer van 1,2 liter met een gewicht van 12% kg en 2 reserve zuurstofcylinders ieder van 1,2 1. (Afb. 1 en 2, plaat II)De inhoud van den koffer bestaat uit een zuurstofcylinder met afsluitkraan, een drukreduceer- en doseeringsventiel, een ademzak, een metalen slang en een metalen gezichtskap met uit ademingsventiel, voorts een sleutel, welke dient voor het verwis selen van den cylinder, een tongklem en een aanzetstuk voor den neus. De totale zuurstofvoorraad van de hulpverbandplaats bedraagt 3,6 liter van 150 atmospheren 540 liters van normalen druk. In totaal kan dus gedurende 1% uur aan één persoon zuurstof worden toegediend. In den regel echter is het toedienen van zuur stof op een hulpverbandplaats niet urgent. Zuurstof toediening- kan echter goede diensten bewijzen tijdens het gereedmaken van de patiënten voor vervoer naar meer achterwaarts gelegen ge neeskundige onderdeelen. Reeds door het toedienen van zuurstof gedurende eenige mi nuten wordt de patiënt rustig, verdwijnt de eventueele cyanose x) en keeren de pols en regelmatige ademhaling terug. Hierom is de aanwezigheid van een, zij het ook zeer bescheiden, zuurstof apparaat op de hulpverbandplaats gewenscht. Het spreekt vanzelf, dat de zuurstofvoorraad door de hoofdverbandplaatsafdeeling kan worden aangevuld. c. Op de hoofdverbandplaats. Het dubbele materieel van een hulpverbandplaatsafdeeling be hoort tot de uitrusting van een verbandplaatsafdeeling. Hier zijn dus 2 zuurstofkoffers en een koffertje met 4 reserve zuurstof cylinders (afbeeldingen 3 en 4 plaat II)dat zoonoodig kan dienen voor aanvulling op een hulpverbandplaats. Bijzondere aandacht vragen de zuurstofbehandelingsapparaten van de gasziekenverbandplaatsafdeeling van de hoofdverband plaatsafdeeling. Wanneer deze in werking wordt gesteld, is er een speciale tent of een gebouw, dat men inricht voor de zuurstof behandeling. Hier bevinden zich 5 zuurstof-inhalatie-apparaten, welke zijn uitgerust voor het tegelijkertijd toedienen van zuur- x) blauwe verkleuring door zuurstofgebrek van het lichaam. 445

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 53