stof aan twee personen. Ieder apparaat bestaat uit een zuurstof- cylinder met een ventiel en manometer, een drukreduceerventiel met stelschroef en manometer, twee afsluitkranen, twee adem- zakken, twee zuurstoftoevoerslangen en twee maskers, (afbeeldin gen 5 en 6 plaat II) Het toestel kan door één persoon worden bediend en is gemak kelijk te verplaatsen. De cylinder heeft een inhoud van 10 liter tot 150 atmospheren samengeperste zuurstof en kan dus 1500 liter zuurstof van 1 atmospheer leveren. Als reserve worden 25 cylinders van 10 liter medegevoerd, zoo dat de totale hoeveelheid 45.000 liter zuurstof bedraagt. Dit is voldoende voor 9.000 minuten of totaal 150 uren achter elkaar toedienen van zuurstof aan één persoon. Rekent men, dat een gaszieke gedurende één dag op de hoofdverbandplaats wordt ver pleegd en het gedeelte hiervan zuivere zuurstof inhaleert, dan kunnen per dag 20 ernstige patiënten worden behandeld, (afb. 1, plaat III). In de tweede plaats beschikt de Gas V.P.A. over 10 zuurstof koffers, zooals in gebruik zijn op de hulpverbandplaatsen, en bo vendien over 40 cylinders van 1,2 liter, welke hierbij behooren. Koffers en cylinders dienen voor aanvulling van den zuurstof- voorraad der hulpverbandplaatsen. Voorts zijn er nog 65 kleine, aan de draagbaren te bevestigen cylinders van 0,4 liter inhoud, welke zijn bestemd om te worden medegegeven aan de transportploegenx) (afbeeldingen 2 en 3 plaat IV). Indien een gaszieke reeds op de hulpverbandplaats is behandeld en naar de hoofdverbandplaats wordt vervoerd, is de kans op de aanwezigheid van gas aanzienlijk minder en wordt gebruik ge maakt van deze kleine met een klembeugel aan de draagbaren bevestigde zuurstoftoestellen. Ook leenen zij zich zeer goed voor de bevestiging aan de autobrandcard-Vennik. Het zijn uiterst eenvoudige toestellen met een inhoud van 0,4 liter en een gewicht van 114 kg. Het ventiel is niet regelbaar en levert constant 4 liter zuurstof per minuut, waardoor de gebruiks duur 15 minuten bedraagt. Ook heeft de Gas V.P.A. de beschikking over 10 zuurstofkoffers, die zijn ingericht voor het toedienen van zuurstof aan 4 personen. Deze koffers, welke door één persoon kunnen worden gedragen, bestaan uit 2 zuurstofcylinders met ventiel, elk 2 liter inhoud en een manometer, een drukreduceerventiel met stelschroef en manometer, een zuurstoftoevoerbuis met 4 aftakkingen, 4 afsluit- 446 1) Omtrent de invoering van deze aan de transportploegen mede te geven cylinders is nog geen definitieve beslissing genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 54