kranen, 4 ademzakken en 4 slangen met masker (afbeeldingen 2 en 3 plaat III). De totale hoeveelheid zuurstof van iederen koffer bedraagt 600 liter, zoodat 4 personen gedurende 25 minuten zuurstof kunnen ademen. De toestellen worden door één man bediend en kunnen worden geplaatst in een ziekenauto, zooals uit de afbeeldingen 5 en 6 plaat III duidelijk blijkt. Zij zijn bestemd voor gebruik tijdens het transport van gaszieken van de hoofdverbandplaats naar het veldhospitaal. d. In het Veldhospitaal. Bij de veldhospitaalafdeeling zijn een verbandplaatsafdeeling en een verbandplaatsafdeeling voor gaszieken organiek ingedeeld. De grootste hier aanwezige cylinder zou dus evenals bij de Gas V.P.A. een inhoud hebben van 10 liter zuurstof van 150 atmospheren. In plaats hiervan kan men echter ook, waar het voor deze orga nisatie niet belangrijk is, dat de zuurstofcylinders door één per soon kunnen worden gedragen, de grootere, hier te lande steeds in voldoenden voorraad aanwezige en in oorlogstijd te requiree- ren cylinders met een inhoud van 40 of 60 liter kunnen gebruiken. Overigens wordt in het veldhospitaal, op overeenkomstige wijze als bij de hoofdverbandplaats een tent of gebouw ingericht voor de zuurstofbehandeling van gaszieken. Het veldhospitaal dient echter tevens om lagere geneeskundige onderdeelen met materieel bij te staan. Ideaal zou zijn, indien de op de hulpverbandplaatsen en hoofdverbandplaats leeg gemaakte zuurstofcylinders in het veldhospitaal konden worden gevuld. Dit beteekent een aanzienlijke besparing van het mede te voeren materieel. Voor het vullen van de kleine zuurstof cylinders uit de groote kan men gebruik maken van de directe aansluiting van den klei nen leegen cylinder op den tot 150 atmospheren gevulden grooten cylinder. Dit is de meest eenvoudige methode, echter is een groot nadeel, dat men den kleinen cylinder nooit tot zijn maximum in houd kan vullen, hetgeen vooral bij de cylinders van 1,2 en 0,4 liter een niet onbelangrijk verlies beteekent. In zuurstoffabrieken maakt men gebruik van een z.g. zuurstof- pomp met behulp van dit apparaat kunnen in korten tijd een aantal kleine cylinders worden gevuld tot een druk van 150 at mospheren. De aansluiting kan plaats hebben op één of meer cylinders van 40 60 liter. In den regel zijn de zuurstofpompen uitgerust met een electro motor. Hierdoor zijn zij zeer zwaar en voor gebruik te velde on geschikt. De firma Draeger levert echter ook kleinere, gemak kelijk transportabele zuurstof handpompen, welke in het veldhos pitaal goede diensten kunnen bewijzen. Per uur kan men hiermede 447

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 55