ongeveer 100 cylinders van 2 liter inhoud vullen. De bediening is eenvoudig en kan door één persoon geschieden. Een van deze apparaten is weergegeven in afbeelding 6 plaat IV. Het zou aanbeveling verdienen minstens één zuurstofhandpomp in de uitrusting van de veldhospitaalafdeeling op te nemen, waar door de aanvulling der bij de lagere geneeskundige onderdeelen verbruikte zuurstof wordt verzekerd. e. In de hospitalen in het achterland. Evenals in het veldhospitaal kan men in de hospitalen in het achterland gebruik maken van de h.t.l. aanwezige zuurstofcylin- ders van 40 60 liter, welke door de fabrieken worden gevuld en geleverd. Om personeel uit te sparen worden vaak zuurstof toestellen gebezigd, welke zijn ingericht voor het gelijktijdig toe dienen van zuurstof aan 4 personen. Meer economisch is echter om één of meer zalen voor zuurstofbehandeling in te richten. Op zeer eenvoudige wijze wordt dit bereikt door van een in een neven- vertrek opgestelden zuurstofcylinder, langs de wanden van de zaal een metalen buis met 6 tot 12 aftakkingen aan te brengen, zooals in de bijgevoegde, uit den Draeger-catalogus overgenomen afbeel dingen is aangegeven (afb. 4 en 5, plaat IV). Bij ieder bed be hoort een zijbuis met afsluitkraan, een masker met bevestigings band en een ademzak. De zuurstoftoevoer wordt centraal, in het nevenvertrek, geregeld. De kosten van het aanbrengen van deze installatie zijn uiterst laag, het benoodigde leidingsnet is plaatse lijk in eenige uren tijds te vervaardigen. Het zou aanbeveling verdienen hiermede in een van de hospitalen een proef te nemen. Met enkele honderden guldens is ook dit probleem opgelost en de zuurstofbehandeling in de hospitalen verzekerd. VII. SAMENVATTING. Alzoo is komen vast te staan, dat bij de vergiftigingen, welke in een modernen oorlog niet zullen uitblijven, de zuurstofinhalatie het belangrijkste geneesmiddel is. Zoolang de atmospheer of de kleeding der patiënten nog gas bevat is het echter niet mogelijk de zuurstofbehandeling toe te passen. Wel heeft men hiervoor zeer vernuftige toestellen in den handel gebracht, echter kleven hier aan meerdere bezwaren. Bovendien is het vroegtijdig toedienen van zuurstof in den regel niet noodig omdat het gebrek hieraan eerst 4 tot 6 uren na de vergiftiging optreedt. Een uitzondering hierop maakt de koolmonoxydevergiftiging. De eerste behandeling geschiedt op de hulpverbandplaatsen, waartoe een eenvoudige zuurstofkoffer en eenige reserve zuur- stofcylinders worden medegenomen. De aanvulling van dezen voorraad kan plaats hebben uit de hoofdverbandplaatsafdeelingen. 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 56