eerd zijn. Dat dit van groot voordeel is bij het richten werd reeds besproken. Maar dat niet alleende bom zelf zal, als zij losgelaten wordt op het moment dat een, zij het ook nog zoo geringe, slingering optreedt, een belangrijke afwijking verkrijgen. Ter illustratie hier van moge het volgende staatje dienen, waarin voor enkele gevallen wordt aangegeven de zijdelingsche afwijking van de bom tenge volge van vliegfouten of remousklappen. Vliegsnelheid Straal v.d. Dwarshel Zijdel. afwijking v.d. bom in km/u. bocht in km. ling vlg.in° op 3000 m. op 5000 m. 140 4 2 105 m. 175 m. 10 3U 39 m. 65 m. 277 4 872 450 m. 750 m. 10 372 183 m. 305 m. We zien uit dit staatje dat als we bij een vliegsnelheid van 140 km/u slechts een zeer flauwe bocht maken met een straal van 10 km., waarbij een dwarshelling van het vliegtuig behoort van graad, we op 3000 m. hoogte nog een fout maken van 39 m., en op 5000 m. van 65 m., enz. Voorts zien we, dat de vliegsnelheid van grooten invloed is op de te maken fouten. Bij een snelheid van 277 km/u. krijgen we onder overigens dezelfde omstandigheden fouten van 183 en 305 m. Bij schommelingen van het vliegtuig om de lengteas kunnen we ongeveer dezelfde af wijking verwachten. Dit laatste dus om het groote belang aan te toonen van de stabiliteit van het vliegtuig bij de moderne vliegsnelheden, welke stabiliteit, zooals reeds werd aangegeven, bij een groot vliegtuig beter kan zijn dan bij een klein. De in dit staatje genoemde getallen zijn niet nauwkeurig. Ver schillende kleinere invloeden zijn niet in rekening gebracht, maar de opgegeven getallen geven toch een voldoend duidelijk beeld. Ons inziens moeten de spreidingen, welke wij verkrijgen voor een groot deel aan de weinige stabiliteit van de tot nu toe gebruikte vliegtuigen worden toegeschreven. De practijk met de Martin bommenwerpers zal moeten leeren, of deze meening juist is. ad. 4. Trefkans. In de voorgaande punten, 2 en 3, werd reeds aangegeven waar om naar onze meening de trefkans bij het werpen uit 2-motorige vliegtuigen zeker beter moet zijn. Ter illustratie hiervan moge het volgende staatje dienen van de resultaten van proeven, welke in Frankrijk zijn gehouden, ter vergelijking van de afwijkingen, verkregen bij het werpen uit 1- en uit 2-motorige vliegtuigen. 400

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 6