475 het moreel inlichten. „Toute division, pour laquelle la fatigue dépasse un certain niveau, subit une dépression physique et même morale qui la rend inutilisable pour un mois au minimum" (général Nivelle). Een divisie werd afgelost op grond van een op het eerste gezicht onbeteekend feit. Een staf officier trad een onderkomen in tweede linie binnen, waarin zich een 20-tal manschappen bevonden. Hij zag echter tot zijn ontzetting, dat een man zich midden in het gebouw had opgehangen en dat zijn kameraden niets hadden gedaan om den man te redden. Generaal Nivelle zag daarin een zoodanige graad van moreele depressie, dat hij de divisie ongeschikt achtte voor het gevecht. Den 20en Maart 1916 werd het een geheele brigade te sterk. Twee regi menten gaven zich in het bois d'Avocourt aan den vijand over. Hierover schreef Raymond Poincaré in zijn Mémoires„Le général Pétain nous a déclaré hier, qu'il savait que le régiment qui tenait le bois d'Avocourt n'avait pas bon esprit, mais qu'il n'a pas voulu le déplacer pour ne pas donner une prime a la lacheté." Er wordt in dit boek natuurlijk veel gezegd over de samenwerking van de artillerie met de infanterie. Zij liet vaak alles te wenschen over. Hier volgen enkele beschouwingen „Le capitaine Tabourot, ce héros magnifique dont on ne peut écrire le nom qu'avec un frémissement de respect a eu avant de mourir une parole atroce. Sitöt l'attaque allemande déclenchée, il avait demandé a plusieurs reprises notre tir de barrage. Pris de colère devant le silence de notre artillerie, qui avait permis l'encerclement du fort (de Vaux) et allait rendre inutiles tout ce courage dépensé par ses hommes et toutes ces morts, il s'écria en tombant frappé a mort lui-même „Ecoutez bien mon dernier ordre, vous laCeux d'entre vous qui pour- ront s'échapper, qu'ils aillent casser la gueule aux artilleurs Venant d'un tel homme, de tels propos ne peuvent être passés sous silence, lis appellent des commentaires. Hier is aan het woord de aide-major Ribeton du 58e Regiment d'Artil- lerie de Campagne. Zijn beschouwingen brengen nog meer bewijzen van de door de artillerie begane fouten, maar zij laten ons ook zien hoe het bij de artillerie toeging in dienzelfden strijd om het fort de Vaux. Daar is bijv. een afdeeling van 12 stukken bemand door 13 officieren en 90 man in de stelling, die gedurende de 16 dagen, welke zij in stelling stond, de navolgende verliezen leed 13 kanonnen vernield door vijandelijk vuur en 1 gesprongen, 4 officieren en 20 man gesneuveld, 3 officieren en 34 man gewond, dus ongeveer 60%. Het vernielde geschut werd telkens in den nacht vervangen. Er werden verschoten 60.344 granaten, waarvan 45.000 tusschen 1 en 7 Juni. Op 4 Juni werden 7.748 schoten gedaan en op 7 Juni 8.662 schoten, dat zijn dus op 7/« gemiddeld 720 schoten per stuk. Aide-major Ribeton stelt vast: er zijn fouten begaan, afsluitingsvuren, die te kort vielen of te ver, en stilzwijgen van de artillerie op de meest tragische momenten. Op wie rust nu de verantwoordelijkheid voor deze fouten? Op het noodlot? Op den vliegdienst Op de hoogere leiding van de genie, die niet de noodige waarnemingsposten wist te bouwen Op de hoogere artillerieleiding, die niet voldoende voor de munitie-aanvulling wist te zorgen en die den len Juni, tijdens het gevecht een organisatieverandering ten uitvoer legde? Op de hoogere infanteriecommandanten die de artillerie niet in kennis stelde met de door hen ontvangen berichten Lees ditHet is toch zoo leerzaam. De begane fouten worden opgesomd en zonder namen te noemen spaart men zichzelf niet. De conclusies van den medewerker luiden Les artilleurs, comme les fantassins, ont été a Verdun de magnifiques soldats. Les fantassins ont de trés graves reproches a adresser aux artilleurs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 87