476 C'est au-dessus des artilleurs et de leurs chefs immédiats qu'il convient de chercher les responsables. Maar veel verder in het boek komt men dit oorlogsbloempje tegen„Het volgende is gebeurd in een sector, welke wij niet willen noemen, omdat de droevige held van deze geschiedenis niet lang daarna is gesneuveld, terwijl hij dapper zijn plicht deed. Men rapporteerde aan dien artillerie officier, dat zijn kanonnen tekort schoten. Hij antwoordde in het wilde weg„Nu, dan zullen ze 1200 m verder schieten." En toen men eenigen tijd later kwam zeggen, dat de infanterie zich beklaagde en vroeg wachtte hij niet eens het vervolg van den zin af, zette den man de deur uit en schreeuwde hem toe „Laat me met vrede, je verveelt me „Le malheureux était en train de faire un bridge." Ook Commandant Pgeeft zijn oordeel over de artillerie en daarin komt deze wel merkwaardige uitspraak voor„Hoevele vijandelijke aan vallen zijn niet gebroken door de geweldige afsluitingsvuren van onze artillerie. Dit is zelfs een van de weinige voordeelen, welke zijn voortgekomen uit het feit, dat het legercommando te Souilly tot het wapen der artillerie behoorde een overigens abnormaal verschijnselgeneraal Nivelle, de chef van den staf en de sous-chef van den staf waren artilleristen, en waarlijk, men kan zeggen, dat zij rut de geringe beschikbare artillerie het maximum rendement hebben gehaald." Tot slot nog een voorbeeld van een volmaakt vertrouwen, dat de infanterie in haar artillerie had. „Wij begonnen den aanval precies om 4 uur 25, vijf minuten vóór het bevolen uur, teneinde op te sluiten tegen het vooruitgaande afsluitingsvuur (de facon a colier au barrage roulant). De aanvalsbataljons vielen op de Duitschers tegelijkertijd met de 7,5 cm Vdde verbinding tusschen de artillerie en de infanterie was zoo volmaakt, dat enkele van onze mannen gewond werden door de scherven van onze granaten." Over initiatief en ongehoorzaamheid. Naar aanleiding van een merkwaardig initiatief van een compagnie genie, dat grootsche resultaten opleverde, volgen deze beschouwingenwat wij kunnen bevestigen, te dezer plaatse, dat is, dat tien, honderdmaal bij Verdun, evenals op alle andere fronten dergelijke initiatieven genomen zijn, welke tot gevolg hadden, dat hopelooze situaties ten onzen gunste werden gekeerd. „Bij ons heeft nooit een troep zich radeloos gevoeld, omdat commandanten sneuveldensteeds sprong er een nieuwe commandant naar voren, opge treden uit eigen wil en schranderheid, en als deze kwam te vallen, was er weer een ander. „Meermalen zelfs is het gebeurd, dat zich een bekwame ondergeschikte stelde in de plaats van een onwaardigen commandant. Daar was een korporaal, die, terwijl zijn sectiecommandant snikkende van angst plat op den bodem van een loopgraaf bleef liggen, op hem spuwde en riep „Jongens, luister naar mijn bevelen „Daar is een luitenant, die ik goed ken, en die het commando over de strijdende compagnie voert, terwijl zijn kapitein in den versten hoek van een schuilplaats ligt. Toen hij tijdens een pauze in het gevecht bij den kapitein werd ontboden om instructies en raadgevingen in ontvangst te nemen, viel hij den bangerd in de rede, zeggende„Kapitein, ik gun u de eervolle vermelding, die de compagnie bezig is voor u te verdienen maar laat aan mij de beslissingen, die ik alleen in staat ben te nemen." „Dat is geen ongehoorzaamheid, doch integendeel zuivere discipline, dat is de volledige onderwerping van den soldaat aan het resultaat, hetwelk moet worden bereikt." 1) In beschaafd Nederlandsch overgezet. D.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 88