477 Dit zegt Kapitein Jacques Péricard, en hij voegt er aan toe „Le peuple francais est un peuple de chefs." Ik vraag mij af hoe komt dat Is dat alleen maar ingeboren Ik kan niet aannemen, dat de Franschen het monopolie bezitten, doch ben ervan overtuigd, dat de moreele opvoeding in het leger wel het grootste aandeel daarin heeft gehad. Aan het slot van elk hoofdstuk, waarin een deel geschiedenis is opgesteld, volgt een „Anexe", waarin een onderdeel nader in bijzonderheden wordt beschreven of afzonderlijke troepensoorten naar den voorgrond worden gebracht en in details gekenschetst. Zoo vindt men door getuigenverklaringen toegelichte beschouwingen over Les Allemands et nous Le secret des operations La voie sacrée, waarin het probleem van den aan- en afvoer wordt belichtLa vérité sur la prise du Fort de Douamont le 25 février 1916 Que faut-il penser des prisonniers Poilus de Verdun Mitrailleurs Telephonistes L'Organisation du Service de Santé a VerdunRavitail- lements, intendance, cuisiniers, „hommes-soupe" (etenhalers) Le tunnel de Tavannes, welke volledige dekking tegen granaten gaf, doch een Augiasstal werdLes Coureurs, een bijzonder ras van menschen, die over een wel bovenmenschelijk moreel beschikten, zonder hetwelk zij niet in staat zouden zijn geweest telkens weer door het vuur heen berichten en bevelen over te brengenAviateurs Bombardements La vie dans le Fort de Vaux La tranchée des BaïonnettesRelèves montantes Relèves descendantes Blessés, Majors, Infirmiers, Brancardiers Les Artilleurs Derrière le Front Aumöniers Gendarmes Les Spécialistes. Het is wel zeer verleidelijk nog meer van dit boek te verhalen, doch het zou te veel ruimte opeischen en ik zou mijn doel voorbijschieten. Ik wilde het slechts onder de aandacht brengen van allen, die zichzelf en hunne minderen moreel voorbereiden op de beproevingen, die hun in den oorlog te wachten staan. Dit boek van Jacques Péricard is een rijke bron voor de studie van de moreele invloeden in den oorlog. J. DORMAAR. 8. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Mechaniseering. De Militaire Spectator Nr. 3. De oorlog van morgen, door M. R. H. Calmeyer, welke artikelenreeks wordt vervolgd met het hoofdstuk „Mechaniseering en Motoriseering". Na te hebben besproken de krachtige propaganda, welke door den Engelschen gnl. Fuller werd gevoerd voor een algeheele mecha nisatie, geeft S. aan, welke de zwakke zijden van gemechaniseerde strijd krachten zijn, t.w. a. Tal van terreinen zijn onbegaanbaar voor vechtwagens en a fortifiori voor legers van vechtwagens (bergland, zware wouden, moerassen met waterloopen, doorsneden polderland) b. Rivieren vormen, mits verdedigd, voor gemechaniseerde strijdmachten hindernissen van groote beteekenis. c. Een permanent versterkte, met anti-vechtwagens geschut bewapende gordel, vormt een weerstand, waartegen gemechaniseerde strijdmachten te pletter zullen loopen. d. Gemechaniseerde strijdkrachten verslinden bedrijfstoffen en zijn dus geheel afhankelijk van den geregelden aanvoer daarvan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 89