478 De tactische en technische ontwikkeling van de vechtwagens is in twee richtingen gegaan. De vechtwagens hebben zich namelijk in de eerste plaats ontwikkeld tot gepantserde en gemotoriseerde artillerie en mitrailleurs, welke tot taak hebben de inf. bij haar aanval te begeleiden zij vormen op deze wijze een integreerend deel daarvan. Daarnaast zijn zij geworden tot een zelfstandig wapen, dat sterke vuurkracht onder pantserdekking met groote beweeglijkheid in het terrein vereenigt, en de geconcentreerde stootkracht in handen der hoogere aanvoering vormt. S. wijst er op, dat de mechanisatie groote mogelijkheden opent voor het verkrijgen van snelle beslissingen, doch dat zij daarin beperkt wordt door het terrein. Vervolgens wordt de motoriseering, door S. aangeduid als voortbewegingsmiddel buiten het slag veld, in het kort besproken de aandacht wordt gevestigd op de geweldige ontwikkeling sedert den wereldoorlog van de motoriseering als transport middel ten behoeve van den aan- en afvoer van materieel en van troepen en het organiek motoriseeren van groote eenheden. Ernstige bezwaren van gemotoriseerde groote eenheden vormen de aanzienlijke lengten der colonnes, de kwetsbaarheid voor luchtaanvallen en het verlies aan snelheid bij het overschrijden van pontonbruggen. Militdr Wochenblatt Nr. 28. Gepantserde Kraftfahrzeuge für Aufklarungs- zwecke, door mj. Rothardt. De keuze van het type pantserwagen hangt af van de wijze waarop de pantserwagens zullen worden gebruikt, nml. voor verkenning op grooten afstand dan wel voor de nabijverkenning. Voor de verkenning op grooten afstand moet worden voldaan aan den eisch, dat in korten tijd groote afstanden kunnen worden afgelegd, terwijl voor de nabijverkenning de wagen ook zijwaarts van de wegen moet kunnen optreden. Men onder scheidt dan ook pantserwagens, welke aan de wegen gebonden zijn en die welke „gelandegangig" zijn. Het te bereiken doel is natuurlijk een pantser wagen, welke beide eigenschappen in zich vereenigt. De verkenning op grooten afstand in grooten stijl kan slechts worden uitgevoerd door het inzetten van krachtige gepantserde motorvoertuigen. Zij zullen het voor den tegenstander in aanmerking komende opmarschgebied aftasten om zoo spoedig mogelijk gegevens van den vijand te verkrijgen, zoodat de eigen troe pen daarmede rekening kunnen houden. Bovendien zullen zij zwakke weer standen moeten breken en bepaalde punten in front, welke voor de eigen troepen van belang zijn, moeten bezetten voordat de tegenpartij deze in bezit kan hebben genomen. De pantserwagenformatie zal de ruggegraat van het verkenningsverband vormen voor wat betreft de vuurkracht. Men houde echter in het oog, dat de genoemde verbanden slechts dan in staat zijn bepaalde punten vast te houden, wanneer zij beschikken over een voldoend aantal infanteristen, die volledig bewapend op motorvoertuigen worden vervoerd. Men bepaalt zich bij de genoemde wijze van verkenning uitsluitend tot de wegen. Voor het geval kleine af dn. er doorheen mochten slippen zullen deze door de afdn. belast met de nabijverkenning worden ontdekt. Deze nabijverkenning wordt in de meeste legers nog door de divisiecavalerie verricht. De pantserwagens worden onderscheiden in 3 typen, nml. Ie. de lichte verkenningswagen met een pantsering tegen inf. munitie 2e. de lichte pantserwagen. 3e. de zware pantserwagen. De sub 1 genoemde wagens zijn met mitrn. bewapend. De snelheid ligt tusschen 50 en 70 km/u, het gewicht blijft beneden 1500 kg. Deze wagens zijn voorzien van een normaal autochassis en kunnen niet van de wegen af het doorschrijden van de greppels zijwaarts van de wegen levert reeds moeilijkheden op. De sub 2 genoemde pantserwagens zijn meestal slechts met een mitr. bewapend, zijn eveneens voorzien van een gewoon autochassis doch van

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 90