481 b. De kosten van aanschaffing, onderhoud en herstelling inbegrepen het benoodigde gronddienstverrichtende personeel verhouden zich voor met elkaar vergelijkbare land- en zeevlgn. ongeveer als 12, zoodat voor hetzelfde geld een veel grooter aantal landvlgn. beschikbaar kan worden gesteld. Vervolgens wijst S. aan de hand van enkele verklaringen van Commander R. M. Ellis van de Britsche Royal Navy op de voordeelen van de van land opereerende luchtstrijdkrachten boven de „ship-borne aircraft". Luchtvaartnieuws. (Mar. B. Dec. Lm. Nr. 1). Engeland. De taak, het beschermen van de Britsche handelsscheepvaart, rust op de schouders van de kruisers en van de luchtstrijdkrachten van de R. A. F., welke bestemd zijn met de Marine samen te werken. Men heeft de beschik king over 8 eskaders vlgbooten, hetgeen weinig is, bovendien is met de vredesdislocatie van deze vlgbooten geen rekening gehouden met het feit, dat zij zoo dicht mogelijk bij de voor de scheepvaart meest kritieke punten behooren te worden gestationneerd. Gezien de beperkte actieradius (300 tot 400 mijl) zijn de vlgbooten zeer afhankelijk van hun bases. Om de bezwaren van vaste steunpunten aan den wal te ondervangen is het gebruik van moederschepen de oplossing. Deze depotschepen zouden om en nabij de brandpunten van het verkeer kunnen worden gestationneerd hun verplaatsbaarheid kan den actieradius der vlgbooten verhoogen. Naar ver luidt bestaan plannen voor den aanleg van een serie vlgvelden langs de W. kust van Borneo naar Serawak teneinde een massale verplaatsing van luchtstrijdkrachten mogelijk te maken. De Hawker eenpersoonsjager van de R. A. F. is een laagvleugelige een dekker met intrekbaar landingsgesteld en landingsklappen. De vliegerzit plaats is geheel overdekt. Het vlg. is uitgerust met een Rolls Royce „Merlin" motor, 12 cylinders in V-vorm. Verstelbare schroef. De radiateur, zijnde het eenige uitstekende deel, is zoo klein mogelijk gehouden (ethyl-glycol- koeling). De maximum snelheid zou ongeveer 500 km/u. bedragen. Het tweemotorige verkenningsvliegtuig van de R. A. F. de Avro „Anson" is uitgerust met Siddeley „Cheetah" DC motoren van 350 pk. De maximum snelheid zou op 3000 m ongeveer 300 km/u bedragen. Het is bestemd voor de kustverkenning en heeft een intrekbaar landingsgestel en laaggeplaatsten vleugelhalverwege den romp en ten deele daarin verzonken, bevindt zich een dichte, draaibare mitr.toren. De foto's doen vermoeden, dat zich ook onder den romp een mitr. opstelling bevindt, aangezien de achter-onderzijde van den romp een oploopenden vorm heeft. De Gloster „Gladiator" een eenpersoons dag- en nachtjager is een verdere ontwikkeling van de Gauntlethet vlg. wordt in serie gebouwd, is uitgerust met Bristol „Mercury IX" motor. De bewapening bestaat uit 4 mitr., waarvan 2 in den romp en 2 in de ondervleugels. PerformanceMax. snelheid volbelast 406 km/u op 4700 m (ongeveer 50 km meer dan de „Gauntlet"). Stijgtijd naar 3000 m 4,5 min, naar 6000 m 9 min 20 sec, practisch plafond 10 600 m. Amerika. Teneinde een volmaakte scheiding tusschen het luchtwapen van marine en leger te bereiken, zullen de vlgkampen verdeeld worden. De landmacht staat aan marine de vliegvelden te Rockwell Field (San Diego), Anacostica en Ford Island (Pearl Harbour) af, terwijl de marine de luchtschepenbasis Sunny-vale bij San Francisco aan het leger overdraagt. Voorts komt er een nieuw landmacht-vlgsteunpunt op Hawai, hetwelk grooter zal zijn dan de grootste vlgbasis in de Ver. Staten. Te St. Thomas komt een marine- vlgsteunpunt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 93