483 bedenke dat het hier gaat om een nauwkeurig voorbereiden aanval op een geheel voorbereide verdedigende stelling). Ten slotte wordt „zij het slechts in zeer groote trekken" dc gang van zaken in de vuurbasis besproken. Deze studie is daarom ook voor ons zoo belangwekkend en leerzaam, omdat zij een volledig beeld geeft van alle zaken, welke in genoemd geval geregeld moeten en kunnen worden. Allgemeine Schweizerisshe Militdr Zeitung. Nov. 35. Der Nachrichten- und Verbindungsdienst im Bataillon." door Obit. W. LERF. De noodzakelijkheid in den bat. staf, behalve over den bat. adj. de beschik king te hebben over een verbindingsofficier acht S. in den practijk bewezen. S. waarschuwt tegen den opkomenden wensch, de zware bij het bat. ingedeel de inf. wapens ook tf. te verbinden. Dank zij de indeeling van deze wapens heeft het bat. zeer aan vuurkracht gewennen „und wird, da es seine Gefechts- handlungen, wenigstens zu Beginn, nicht von Feuer der Art. abhangig zu machen braucht, an Beweglichkeit gewinnen. Diese Beweglichkeit wird aber sofort wieder verloren gehen, wenn die Feuerleitung der schwere I. Waffen von einer Drahtleitung abhangig gemacht wird." O.i. heeft S. hierin in het algemeen gelijk, d.w.z. zoolang de vuurorganen slechts incidenteel en met een beperkt doel, dat bij het in werking stellen reeds kan worden bepaald, behoeven op te treden. Er zijn echter ook in den aanval gevallen denkbaar, waarin een tf. verbinding wel van nut kan zijn en de bewegelijkheid niet geschaad behoeft te worden. De taak van den verbindingsofficier van het bat. is: doorloopend bekend zijn met de standplaatsen van de cie. cdtn. en op de hoogte zijn van den toestand bij iedere cie., hetgeen slechts mogelijk is, indien ononderbroken verbinding met de cien. in stand kan worden gehouden. Revue Militaire Suisse. Oct.Nov. 35. Les services de renseignements, de liaisons et de transmissions dans le regiment d'infanteriedoor le luit. Koeliker. Nadat S. de belangrijkheid van de drie bovengenoemde diensten voor de bevelvoering heeft uiteen gezet, behandelt hij de ten dienste staande middelen en geeft hij daarbij aanwij zingen voor het gebruik. Ook de taakverdeeling van het personeel vindt be spreking. Als hulppersoneel voor den cie. cdt. wordt genoemd: 1 off. 1 co. en 8 man (seiners en ordonnansen.) Voor de berichtenoverbrenging bepleit S. een vervanging van het Morse stelsel door een cijfercode, waarbij ieder cijfer slechts door één teeken (de Morse-tafel gebruikende eischt ieder cijfer 5 teekens) wordt overgebracht, hetgeen een dusdanige tijdsbesparing zou geven, dat het seinen daardoor reeds meer toepassing zou vinden. Het optisch seinen wordt door S. zeer hoog aan geslagen zijn klacht„Si, au combat, un moyen de transmission reste in- operant, ce sont en général les signaux." S. gaat o.i. wel wat ver, waar hij ook tusschen het bat. en de cie. een „agent de liaison" eischt. Deze functie is niet, zooals S. zich denkt, door een oo. te vervullen. Als het kenmerkende van den dienst van het verband wordt genoemd „la cadence du va-et-vient de l'agent de liaison." Militdr Wochenblatt. Nr. 2. Mj. Von Siegroth beschrijft in „Injanterist und Panzerabwehr", zijn erva ringen, opgedaan in een 14 d. manoeuvre als hulpleider en off. ingedeeld b.d. staf van den leider der oefn. Het eerste gedeelte der oef. bevatte een marsch van 40 a 50 km, welke werd bemoeilijkt door „Panzerspahtrupps", de marschcol. werd beveiligd door een

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 95