487 zijn stukken in front van den vijand te laten begraven. De vuurmonden zouden reeds tevoren met tijdstelling voor 600 m geladen worden, de opzetten geplaatst, mondkappen en kulasovertrekken afgenomen en de sluitstukken op „vuren" gesteld worden. Op de aszitplaatsen der affuiten en op de voor wagens der vuurmonden zouden de uit de caissons genomen munitiemanden worden gelegd en alle voorbereidingen worden getroffen om op het oogenblik, dat het stuk zou halt houden, onmiddellijk het vuur te kunnen openen. Het was Lancelle's bedoeling zoo dicht mogelijk tot de vijandelijke stelling op te rukken, aangezien tegen de moreele uitwerking van een op den kortsten afstand vurend stuk veldgeschut geen zenuwen bestand zijn. Elk stuk moest zoo noodig zelfstandig handelen, indien de paarden vielen. Hij deed dus alles om het onmiddellijk vuurbereid zijn der stukken mogelijk te maken. Den stukrijders werd ingeprent, dat van hun houding in de eerste plaats het bestaan der batterij en het gelukken der doorbrekingspoging afhing. Als de bij. niet in de snelste galop uit de dekking naar voren schoot en het moment van verrassing tegenover den vijand niet uitbuitte, zouden de vijandelijke mitrn. in enkele seconden de bespanningen in elkaar schieten. Bij dezen strijd moesten de snelheid van handelen, de uitstekende opleiding van den enkelen man bij de art. schietschool, de nog steeds bijzonder goede bespanningen der stukken, de vastberadenheid, de sterke zenuwen en de vurige wil tot overwinning of dood de beslissing brengen. Het was tegen 9.45 uur, toen Lancelle de bij. liet opzitten. Ongezien voor den vijand, wiens inf. vuur over de hoofden floot, trok de bij. door een terreinplooi in een flankmarsch uit het dorp. Een fluitsignaal „Stukken links in galop marsch En als een stormwind, met aan den grond geperste paardelijven, snelden de 6 stukken uit de dekking. Onmiddellijk ontbrandde geweer- en mitr. vuur, doch het ging over de hoofden heen. Reeds hief de bij. cdt. zijn hand op „Stukken rechtsomkeert marsch Batterij haltAchter waarts in stelling. Afstand 600 m. Snelvuur Het commando was er nog niet volledig uit, of daar brak een snelvuur los, zooals dat slechts mogelijk is met menschen, die als kanonniers van het schoolregiment van de veldart. schiet school in vredestijd het schieten als dagelijksche bezigheid tot de hoogste trap van volmaking hebben gebracht. In weinig tijd was de geheele spoordijk in rook en stof gehuld. Met geveld geweer rukte de inf., ongeveer 100 man van de meest verschil lende onderdeelen, onder commando van den Res. Luit. Lehnsdorf naar den spoordijk op en nam de vijandelijke stelling. Hierbij werden 250 man van den vijand gevangen genomen, die tegen het overheerschende vuur achter den spoordijk dekking hadden gezocht. Zij behoorden tot het 36e Siberische Scherpschuttersreg. en zouden door het hevige art. vuur van de bij. Lancelle bijna waanzinnig zijn geworden, zooals de reg. cdt. aan Luit. Lehnsdorf vertelde. Bij de dappere bij. lag een aantal stukrijders, kanonniers en paar den in hun bloed. Lancelle zelf was met de stormende inf. naar voren gegaan om van de achter den spoordijk liggende hoogte 229, die de geheele omgeving beheerschte en waarop nog de stukken van de 49e Res. div. stonden, die daags tevoren verloren waren gegaan, het vervolgend vuur te leiden. Doch hij moest weer terug, want een zijwaarts in den spoordijk gedekt opgesteld mitr. nest had kwaad huisgehouden in zijn bij. Lancelle wierp persoonlijk de linker vleugel sectie om en bracht met enkele schoten in het dijklichaam de beide vijandelijke mitrn. tot zwijgen. Nu kon ook het Bat. Rosen tot den stormaanval overgaan. De bij. kon rusten en verheugde zich eerst in het succes, bracht de gewonden naar de verband- plaats, verwisselde de doode paarden en vulde de munitie zoo veel mogelijk aan. Van de overige bijn. ging de 5e bij. als eerste over tot de vervolging van den vluchtenden vijand over den spoordijk. Op bevel van den afd.cdt., die Lancelle diep bewogen de hand drukte en niet meer op het voorval van dien morgen terugkwam, kwam de 2e bij. tegen 12 uur in stelling op de hoogte bij het baanwachtershuis met front naar het W. om de vijandelijke stelling verder op te rollen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 99