Bij de 1-motorige vliegtuigen is als regel slechts 1 mitrailleur- schutter aanwezig, zoowel voor den achter- als voor den bodem mitrailleur bij de 2-motorige vliegtuigen zijn hier meestal 2 man voor beschikbaar. Een 1-motorig vliegtuig kan zich eigenlijk alleen maar goed verdedigen als het manoeuvreert. De bestuurder moet dan met doelmatige manoeuvres trachten den mitrailleur schuttel de beste kansen te bieden, hetgeen in formatie natuurlijk uitgesloten is. De 2-motorige vliegtuigen kunnen echter te allen tijde, zonder van koers te veranderen, naar alle zijden tegelijk vuur afgeven zij hebben practisch geen doode hoeken. ad. 7. Vliegsnelheid. Tegenwoordig zijn de snelheden van de moderne 2-motorige bommenwerpers reeds iets grooter dan van de 1-motorige. Bij deze snelheden van ver over de 300 km/u. wordt de taak van den aanvallenden jager al buitengewoon lastig. In het „Voorschrift op het schieten met de mitrailleurs bij de L. A." wordt een trefkansberekening gegeven voor den vasten mitrailleur. Daaruit blijkt dat als de jager niet ongeveer recht van achter aanvalt, zijn trefkans vrijwel nihil is, hetgeen uitslui tend een gevolg is van de groote snelheid. Ook hier is de 2-mo- torige bommenwerper dus iets in het voordeel door zijn grootere snelheid. Voorbeelden Hawker Hait max. 300 km/u. Amiot 143 max. 312 km/u Mureaux 113 R2 320 Boeing B9 325 Fokker C.X 324 Martin 123 340 Northrop 2 E 338 Bristol 143 F 415 Als nadeel van het 2-motorige vliegtuig moet in dit verband het grootere geboden oppervlak worden genoemd; doch als we b.v. de teekening van het vooraanzicht van den Martin bommen werper bekijken (zie bladz. 404), dan zien we dat uit de richtingen ongeveer recht van voor en recht van achter dit oppervlak wel zeer gering is. ad. 8. Moreele factoren. De moreele factoren spreken wel zeer sterk in het voordeel van het 2-motorige vliegtuig. De' leden van de bemanning kunnen voortdurend, zelfs mondeling contact met elkaar hebben. In den Martin bommenwerper zijn alle posten bovendien telefonisch met elkaar verbonden. E.e.a. moet als een groote moreele steun wor den beschouwd. Bij verwondingen is direct hulp bij de hand sneuvelt de vlieger, dan kan direct de tweede piloot de besturing overnemen. Bij 1-motorige vliegtuigen daarentegen is dit alles 403

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 9