586 geeft ook wenken voor het gevecht. O.a. wordt gewaarschuwd tegen het doen berekenen van de vuurgegevens voor een vuurconcentratie der afd. bij den afd. staf. Door een enkele fout zou dan het geheele afd. vuur verkeerd liggen. De kans hierop is veel geringer, indien elke bij. haar eigen vuurgege vens berekent. In de Art. Rundschau van Dec. '35 geeft overste Böttcher in Schieszaufgabe Nr. S een voorbeeld van art. bestrijding met 1 afd. van 3 bijn. zware veldhwn. Twee vijandelijke bijn. zullen gedurende 1 uur geneutraliseerd worden. Tevoren wordt de middenbij. met hooge S. Pn. ingeschoten met behulp van de lichtmeetafd. op een fictief punt. Het uitw. vuur wordt als volgt afgegeven. 5.45 vuuroverval door 3 bijn. op doel A. 3 X 12 =36 sch. 5.46-6.45 storend vuur met 1 stuk van le bij. op doel A. 44 sch. 5.48 vuuroverval door 2 bijn. op doel B 2X 16 32 sch. 5.49-6.48 storend vuur met 1 stuk van 2e bij. op doel B. 48 sch. 5.59, 6.12, 6.38 vuuroverval door 3e bij. op doel A. met resp. 4, 8, 12 schoten 24 sch. 6.03, 6.12, 6.45 vuuroverval door 3e batt. op doel B. met resp. 8, 4, 12 schoten 24 sch. 104 sch. 104 sch. Opgemerkt wordt, dat gedurende dit uur 6 stukken van de afd. (le en 2e bij.) beschikbaar zijn voor andere opdrachten. Ministerialrat Prof. Dr. H. Maurer bepleit in „Winkelteilung" in de Jan. afl. van Wehrtechn. Mon.hefte '36 als universeele hoekmaat de „Set", zijnde 1/6000 cirkelomtrek, terwijl hij verder inziende dat het plotseling invoeren van een nieuwe eenheid op practische bezwaren moet stuiten een instru ment aanbeveelt voor de omzetting van verschillende eenheden (totaal 16, behoorende tot 6 systemen). T. Geneeskundige Dienst. Archives Medicates Beiges, Mars 1936, Nr. 3. In dit nummer geeft kolonel Schickelé van den Franschen M.G.D. een exposé van de leidende principes, welke aan de studie der organisatie van den geneeskundigen dienst te velde tot grondslag moeten dienen. Het beginsel, voorkomen is beter dan genezen, dient bij een leger te velde als een eerste vereischte te gelden; met rigoureus doorgevoerde voorbehoed- maatregelen (waaronder vooral de moderne immuniseeringsmethoden een voorname rol spelen) moeten epidemieën, van oudsher een der grootste geva ren voor oorlogvoerende troepen, worden voorkomen. Overtuigende bewijzen voor de doeltreffendheid onzer prophylaxis-maatregelen heeft de wereldoorlog geleverd, toen enorme troepenmachten, ondanks de meest ongunstige omstan digheden waarin zij vaak verkeerden, dank zij de genomen voorzorgen in goeden gezondheidstoestand bleven verkeeren. Een nog zoo getrouwe toepassing van de wetten der gezondheidsleer staat echter machteloos tegenover de uitwerking der moderne oorlogswerktuigen en hierbij kunnen de bemoeiingen van den geneeskundigen dienst dan ook slechts curatief zijn. De technische beginselen der ziekten- en wondbehande- ling verschillen uit den aard der zaak in oorlogstijd niet van die in vrede; slechts de omstandigheden waaronder de hulpverleening plaats heeft zijn in het eerste geval anders en oneindig veel moeilijker en gecompliceerder. De taak van de chefs der geneeskundige onderdeelen, ervaren als ze dienen te zijn zoowel in militaire als in medische problemen, is een compromis te bewerkstelligen tusschen medische en militaire eischen. Zij dienen voldoende prestige tegenover de betrokken troepencommando's te bezitten om de be hartiging der geneeskundige behoeften, voor zoover althans met de militaire eischen vereenigbaar, te verzekeren. Hun moeten de inlichtingen omtrent

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 104