587 voorgenomen operatiën worden verstrekt, die noodig zijn voor het treffen der vereisehte medische voorzorgsmaatregelen. Bij het voorbereiden hunner plannen moeten zij zooveel mogelijk overrompelingen door onvoorziene ge beurtenissen probeeren te vermijden; de waarde van den chef van een genees kundig onderdeel hangt voor het grootste deel af van de juistheid zijner verwachtingen en de maatregelen, welke hij naar aanleiding daarvan neemt. Een goede voorbereiding verzekert een goede uitvoering met maximum ren dement. De staten van gevallenen en gewonden in voorafgaande gevechten kunnen bij het beramen van plannen goede diensten bewijzen. Hij dient bij dit alles de verschillende situaties, welke zich voor kunnen doen in het oog te houden, en dienovereenkomstig in zijn plannen een zekeren graad van veranderlijkheid te leggen. Als het getal der gevallenen en gewon den van plaats tot plaats op het gevechtsveld sterk uiteenloopt, heeft hij de verdeeling van zijn personeel zoo te regelen, dat de afvoer vlot verloopt. De verschillende onderdeelen van den geneeskundigen dienst mogen niet scherp van elkaar gescheiden gehouden worden, doch er moet naar gelang de omstandigheden zulks wenschelijk maken uitwisseling van personeel kunnen plaats hebben. De bevelen welke hij geeft, moeten kort en helder zijn en nauwkeurig zijn bedoelingen weergeven. De taak der ondergeschikten wordt daardoor zeer vergemakkelijkt. Het onderhouden van een nauw verband met de geneeskundige afdeelingen in het zijterrein, zoowel als met die in het achterland is van doorslaggevend belang. Een andere zaak van groot gewicht voor een efficiënten geneeskundigen dienst te velde is de aanwezigheid van doelmatig gelegen en goed ingerichte veldhospitalen, die tegen eventueele luchtaanvallen duidelijk gemarkeerd moeten zijn met het embleem van Genève. Zij behooren binnen 48 uur van het gevechtsterrein te liggen, omdat als regel de gewonden na eerste hulp 36 tot 48 uur kunnen wachten, vooraleer ze verder behandeld behoeven te worden. Het artikel eindigt met een opmerking over de werkverdeeling van het verplegend personeel en de administratieve formaliteiten te velde, welke uit den aard der zaak tot een minimum beperkt moeten blijven. In hetzelfde tijdschrift wordt een referaat gegeven van een artikel uit het Militar Wochenblatt van 25 October 1935 over de, organisatie van den militair geneeskundigen dienst bij gemotoriseerde afdeelingen door den General- stabsarzt Hirschberger. Allereerst geeft de S. daarin een uiteenzetting omtrent de kenmerkende eigenschappen van gemotoriseerde afdeelingen: snelle ver plaatsing, plotseling verleggen van het actieterrein enz., en hij vraagt zich daarbij af of de organisatie van den militair geneeskundigen dienst volgens de tot heden gangbare opvattingen bij zeer mobiele troependeelen wel tot zijn recht zal komen. Het antwoord daarop moet ontkennend luiden, want de geneeskundige dienst volgens de oude begrippen is daarvoor te traag in zijn bewegingen. Erkennend de groote rol, die gemotoriseerde troependeelen in een toekomstigen oorlog zullen spelen, geeft S. een ontwerp-organisatie voor den geneeskundigen dienst bij gemotoriseerde afdeelingen, welke in het kort neerkomt op het volgende: Aan iedere compagnie moet toegevoegd zijn een onderofficier-ziekenver pleger op motorrijwiel met zijspan en een verbandploeg van 2 tot 4 man. Het motorrijwiel dient voor het vervoer van verbandmateriaal, terwijl het tevens gelegenheid biedt tot afvoer van 1 liggende en 1 zittende gewonde. Bij een bataljon in gevechtsformatie moeten ingedeeld zijn 2 officieren van gezondheid, 1 onderofficier-ziekenverpleger, 1 kleine vrachtauto en 1 motor fiets met zijspan. In de vrachtauto dient een flinke hoeveelheid reserve- verbandmateriaal en eenig chirurgisch instrumentarium aanwezig te zijn. Bij het regiment moet ingedeeld zijn 1 chefarts (regimentsarts), die het commando voert over een geneeskundige compagnie bestaande uit 2 officieren van gezondheid, 40 officieren en manschappen van den troep en die beschikt

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 105