588 over 1 vrachtauto, 2 motorrijwielen, 5 ziekenauto's en de noodige voertuigen voor materieeltransport ten dienste van gewonden en personeel. Aan het hoofd van den geneeskundigen staf eener divisie staat een chefarts (divisiearts), die over ongeveer hetzelfde personeel beschikt als hiervoren bij het regiment aangegeven, echter veel meer materieel in de hand heeft. De eerste hulp aan de gewonden wordt zoo dicht mogelijk achter het front verleend, maar de voornaamste moeilijkheid schuilt in den afvoer naar het achterland. Men moet daarvoor de beschikking hebben over snelle voertuigen, welke ook in moeilijk terrein te gebruiken zijn. De geneeskundige tactiek bij gemotoriseerde afdeelingen is essentieel verschillend van die bij niet gemotoriseerde. Het is bovendien vrijwel ondoenlijk van te voren de taktische verwikkelin gen, welke zich kunnen voordoen, in het licht te stellen. Daarom is het in de eerste plaats noodig dat men beschikt over officieren van gezondheid, die snel weten te beslissen en voldoende thuis zijn in de vraagstukken der tactiek. Een verdeeling in marschvaardige en niet marschvaardige gewonden is uit den aard der zaak niet vol te houden. Alle gewonden moeten zoo snel mogelijk naar het achterland getransporteerd worden. Tenslotte vestigt S. de aandacht op een der voornaamste problemen, die zich voordoen bij de geneeskundige verzorging van gemotoriseerde afdeelin gen, nl. de moeilijkheid van het terugvinden van eigen onderdeelen. Klinische Wochenschrift 1935 Nr. 44 (blz. 15641568). Jongbloed (Utrecht) beschrijft in dit tijdschrift de resultaten van een reeks door hem genomen caissonproeven bij een verminderden druk, overeen komende met 5000 m. hoogte. De ongunstige invloed van den lagen atmosferi- schen druk en de zuurstofarmoede op een dergelijke hoogte op de geestelijke vermogens der proefpersonen schijnt niet zoo bijzonder groot te zijn, dit in tegenstelling met de vaak zeer onaangename lichamelijke reac ties, welke zich bij verheffingen tot dergelijke hoogten reeds kunnen voordoen. S. komt tot de conclusie dat het aanbeveling verdient op hoogten van 5000 m. zuurstof te laten ademen, terwijl boven 5000 m. zuurstofinhalatie absoluut noodzakelijk wordt geacht. Militair Geneeskundig Tijdschrift 25e Jaargang, Nr. 2. De veiligheid van militair geneeskundige formaties en Roode-Kruis-am- bulances in verband met luchtaanvallen. In dit artikel beschrijft de officier van gezondheid le kl. J. E. Brouwer een reeks door de L.V.A. te Soesterberg genomen proeven. De conclusies, waartoe deze proeven hebben geleid, zijn in het kort de volgende: Om bij dag voor het oog tijdig en duidelijk waarneembaar te zijn, zal, in aanmerking genomen de hoogten, waarop luchtbombardementen in den regel worden ingezet (1000 5000 m.) het Roode-Kruis-embleem aan de volgende eischen hebben te voldoen. Het witte veld moet cirkelvormig zijn met een diameter van minstens GO m., een kruislengte van 50 m. en een armbreedte van 15 m. en het geheel geplaatst tegen een donkeren achtergrond. Voor lucht- fotografische waarnemingen is het noodzakelijk om naast dit embleem te beschikken over een blauw kruis op wit veld van gelijke afmetingen en vorm. Pharmaceutisch Weekblad 1936Nr. 9. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie heeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn organisatie ter beschikking gesteld bij de uitvoering van de wet op de luchtbescherming der burgerbevolking. Als toelichting wordt in dit adres gewezen öp de groote rol, die gedurende den wereldoorlog, zoowel in de oorlogvoerende als in de neutrale landen met betrekking tot de ontwikkeling

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 106