592 Rusland heeft, nadat het zich uit Mandsjoerije heeft teruggetrokken, zijn gebied in Oost Azië zwaar versterkt en werkt nu op een nieuwe aanvalslijn. De Chineesche provincie Buiten Mongolië, waarmede het een militair verdrag sloot onder protest van China, is practisch geheel onder Russischen invoed. Hetzelfde geldt voor Sinkiang, terwijl de ten Oosten hieraan grenzende pro vincies van eigenlijk China in sterke mate op de Sovjet Republiek zijn georiënteerd. In Siam heeft, nadat na eenige omwentelingen de Westersch georiën teerde Koning Prajadhipok afstand van den troon had gedaan en vervangen was door een minderjarige, Japan sterk aan invloed gewonnen, al kan nog niet gezegd worden, dat het hier een overheerschende positie inneemt. De Philippijnen werden op 15 November 1935 tot een zelfstandig gemeene- best onder president Manuel Queson verklaard in het Amerikaansch staats verband, met de bepaling, dat zij over 10 jaar zelfstandig zouden zijn. Er is in de Philippijnen een tendenz merkbaar om niet al te zeer op die onaf hankelijkheid te staan sinds Japan duidelijk neiging vertoont tot een Zuide lijke expansie. De door het Jap. leger gepropageerde actie op Azië's vasteland heeft door de geringe resultaten die zij onmiddellijk voor Japan opleverde een reactie tengevolge gehad ten voordeele van de van marinezijde voorge stane idee van expansie naar het Zuiden. Het gevaar, dat de Jap. marine zal trachten, op gelijke wijze als het leger zulks in China deed, haar theorieën in practijk te brengen door een daad, is volgens sommigen niet denkbeeldig. Niet alleen in de Philippijnen, doch ook in de andere omliggende gebieden wordt dit drijven in Japan met bezorgdheid gadegeslagen en gaat men alge meen over tot versterking van het defensie-apparaat. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 110