dat „activité" en „vitesse" veel konden goedmaken, en het besef bezat, dat een redelijk operatieplan, mits met kracht en overtuiging doorgezet, beter is dan lang dralen om het beste plan te kunnen vinden en uitvoeren, stond de veelhoofdige leiding van knappe, met den besten wil bezielde Pruisische hoogwaardigheidsbeklee- ders, die ieder een eigen meening mochten uiten en verdedigen, terwijl de Koning niet de kracht had om uit dien chaos van plan nen en inzichten een vast besluit te trekken en daarom allen leiders maar wat gaf. En ten slotte de opperbevelhebber die meende, dat aangezien de oorlog niet te winnen was, alles in het werk diende te worden gesteld om hem te vermijdenwat hij mogelijk achtte door niet aan te vallen doch uit te wijken. De eigenlijke gevechtsoperaties hebben gedurende de dagen van 10 tot 14 October plaats gehad. En ondanks alle wrijving hebben de Pruisen op 11 en 13 October kansen gehad op groote partieele successen, welke echter niet zijn benut. Op den 10 October was de opstelling der wederzijdsche strijd krachten als volgt Pruisen korps Blücher (12.000 m.) tusschen Creutzburg en Eise nach, korps Rückel (12.000 m.) tusschen Eisenach en Gotha, hoofdleger (50.000 m.) om Erfurt, voorhoede Schmalkalden, groep Hohenlohe Sachsers (40.000 m.) om Jena en Pöllnitz, voorhoede bij Saalfeld, 't geheel een front van 135 km. Franschenrechtercolonne Bayreuth Hof Plauen, middencolonne Schleiz Neustadt Auma, linkercolonne Grafenthal - Saalfeld, 't geheel met een marschfront van 60 km. in zalige onwetend heid langs de Pruisen marcheerende De Pruisen, die wel op de hoogte waren van het Fransche op- marschfront, maar de marschsnelheid van NAPOLÉON's korpsen veel te laag taxeerden, waren dezen dag juist doende om hun verspreide leger meer samen te trekken en naar het Oosten te verschuiven uit vrees voor omvatting van hun linkervleugel. Bij Saalfeld kwam het voorste korps van de Fransche linker colonne in gevecht met Hohenlohe's voorhoede, welke vernietigd werd. En nu werden 2 dingen duidelijkde Pruisen bemerkten dat de Franschen aan de Saaie stonden en de gevreesde om vatting niet meer te voorkomen was door eene verplaatsing naar het Oostenen NAPOLÉON begreep dat de Pruisen tegen zijn verwachting niet achter de Elbe stonden, maar ten Westen van zijn marschgebied, naar hij meende om Erfurt. Deze opvatting leidde tot de bekende linkszwenking van NA POLÉON's geheele leger een manoeuvre welke sterk becritiseerd 49 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 11