is, doch in volkomen logisch verband stond tot zijne onderstelling, dat de Pruisische hoofdmacht om Erfurt was samengetrokken. In de dagen 12 en 13 October werd deze machtige linksvoor- waartszwenking volbracht de linkercolonne (Lannes c.s.) van Saalfeld naar Cahla en Jena (dus op den li-Saale-oever geïsoleerd), de middencolonne (Davout c.s.) naar Naumburg de rechtercolonne (Soult c.s.) naar Gera, terwijl Bernadotte tegen Leipzig zou dekken omdat NAPO LÉON nog niet wilde gelooven, dat Leipzig en Dresden ge heel van troepen ontbloot zouden zijn. Alles bijeen stond het Fransche leger dus in den avond van den 12 October met het front West in de lijn Cahla Jena Naum burg daarachter een reservegroep bij Gera en een rugdekking van Bernadotte front NO. bij Zeitz. Opvallend is het feit, dat de linkergroep geïsoleerd van de andere troepen op den li.-Saale-oever marcheerde. En hier bood zich voor de Pruisen een prachtige kans om evenals dat met de groep Mortier in 1805 bij Dürnstein was gebeurd deze geïso leerde groep te vernietigen. Die kans werd niet benut Voorts valt het op, dat NAPOLÉON zijn geheele macht door elkaar werpt met het doel om de linkszwenking van een macht van 200.000 man in één dag te kunnen volbrengen en daarbij zelfs zoo ver gaat om van de middencolonne, waar Bernadotte aan het hoofd marcheert, doch wien hij geen zelfstandige opdracht toe vertrouwt, het tweede korps in volgorde (Davout) naar Naum burg te dirigeeren en het voorste korps (Bernadotte) naar Zeitz met het gevolg dat niet alleen aan- en afvoer, die bij een dergelijke legerzwenking toch al in de verdrukking komen, nu geheel on mogelijk worden, maar ook Davout zijn marschdoel slechts door een geforceerden marsch kon bereiken 2) Aan Pruisische zijde waren op 9 en 10 October verplaatsingen uitgevoerd, waarbij de Oostelijkste groep (Hohenlohe) de Saaie bij Jena bereikte, het hoofdleger de Ilm (W. van Jena), terwijl de groepen Blücher en Rückel het hoofdleger verder naderden. Dit gaf dus stellig een prachtkans om op 11 October de Fransche linkercolonne, welke geïsoleerd op den li.-Saaie oever marcheerde te vernietigenimmers dekte Hohenlohe de linkerflank bij Jena en kon hij NAPOLÉON beletten in te grijpen. Echter was de staf van de groep Hohenlohe zoo overtuigd van de voordeelen van zijn eigen plan om de Saaie te overschrijden naar het O., dat de chef van den staf van deze groep, Oberst b Zie I.M.T. 1936, blz. 303. 2) Het hoofd van het tweede korps op één marschweg heeft immers reeds een afstand van een dagmarsch van het hoofd van het voorste korps. 498

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 12