Het resultaat van dit alles is geweest, dat de voorhoede van de groep Hohenlohe onder bevel van Prins LOUIS FERDINAND in Saalfeld (op den li.-Saale-oever bleef, ten einde niet alleen de bij Jena de rivier overtrekkende groep Hohenlohe te bevei ligen tegen de naar het N. oprukkende Fransche colonnes (dit had de Prins ook kunnen doen door een defensief bruggenhoofd in te nemen op den re.-Saale-oever)doch ook het naar de meening van den staf van de groep Hohenlohe achter dit leger volgende hoofdleger. Had de Prins geweten, dat de Opperbevel hebber er niet aan dacht om met het hoofdleger naar den re. Saaie oever te marcheeren, en zelfs aan Hohenlohe had bevolen om bij Jena op den linkeroever te blijven, dan zou hij stellig met zijn voorhoede niet in Saalfeld hebben stand gehouden, maar langs den linkeroever Noordwaarts zijn teruggegaan. Nu offerde hij zijn voorhoede en het eigen leven, naar hij meende ten bate van het hoofdleger, ingevolge een hem opgedrongen onjuiste ana lyse van den operatieven toestand. De toestand aan Pruisische zijde op 11 October was nu, dat het hoofdleger stond bij Weimar aan de Hm, front Zuiddat de groep Hohenlohe bij Jena stond op den linkerrivieroever, en de groepen Blücher en Rückel na geforceerde marschen de hoofdmacht zeer dicht waren genaderd. Den 12 October was een rustdag en men wachtte ijverig op berichten omtrent den vijand, om daarna zijn besluiten te nemen. Eerst in den avond kwamen die langverbeide berichten binnen en bleek de vijand Naumburg te hebben bezet (Let wel! 2 dagmarschen N. van Jena en NO. van Weimar!). De Hertog von Braunschweig besloot nu om met het hoofdleger naar Kösen op te rukken, de pas daar af te sluiten, en onder die dekking den terugtocht der overige troepen over de Unstrut in te leiden. Dat had gekundMaar eischte onmiddellijke en voort varende uitvoering Aldus brak de 13 October aan, de dag der „versaumte Gelegen- heiten". Immers rukte op dezen dag Lannes, ondanks NAPO- LÉON's waarschuwingen, bij Jena over de Saaie, recht tegenover Hohenlohe's leger, dat gereed stond voor den strijd. Hohenlohe zette zijn troepen in beweging om Lannes in de Saaie te werpen alles wees op een zeker succes. Doch te 12.00 keerde de stafchef Massenbach terug uit het Groote Hoofdkwartier met het besliste bevel, dezen dag niet aan te vallen! Wat was er gebeurd De stafchef was voor eene bespreking naar Weimar geroepen, waar hij het plan van den afmarsch naar de Unstrut vernam, en het leger Hohenlohe de taak toebedeeld kreeg om bij Jena den aftocht te dekken. Dit sloot natuurlijk den J) Men zie de Bos-atlas. De Saaie die van Saaiburg tot Saalfeld een Oost- naar Westrichting heeft, gaat van deze plaats scherp naar het N., naar Rüdolstadt Jena Naumburg. 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 14