niet het duurzame en gemakkelijk verkregen geluk gebracht, waardoor hij tot nu toe verwend was. Maken wij een verkorte balans van NAPOLÉON's slagen op, na 1800, dan blijkt wel, dat naast NAPOLÉON's organisatorische talenten en zijn uitstekende marschdirectieven, het toch vooral de groote fouten van zijn tegenstanders zijn geweest, welke hem successen bezorgden. Den eersten slag bij Marengo verloor hij bij Ulm dankte hij de overwinning aan Mack's ongelooflijke fou ten Austerlitz zou niet geslagen zijn als Czaar ALEXANDER de hulp der Pruisen had aanvaard en afgewachtJena was een toevallige overwinning, met tal van misverstanden aan Pr. zijde welke den Franschen door den moeilijken toestand heen hielpen Poeltoesk en Pr. Eylau waren meer verloren slagen dan overwin ningen, Heilsberg was een volslagen nederlaag, en eerst bij Fried- land kwam weer een overwinning, dank zij NAPOLÉON's groote meerderheid in getalssterkte. Den 21 Juni 1807 kwam het tot een wapenstilstand, welke den 7 Juli 1807 leidde tot het vredesverdrag van Tilsiteen verdrag, waarbij vergeleken dat van Versailles 1919 nog een goed figuur maaktPractisch kwam het er op neer dat NAPOLÉON en ALEXANDER Europa naar hun smaak en belangen verdeelden in stukjes en brokjes: „ein Meisterstück der Zerstörung", zooals het verdrag terecht werd betiteld. Complicaties waren er te over Pruisen verloor de helft van zijn gebied en wachtte dus op beter tijdenRusland was ook niet tevreden omdat het zich met Frank rijk had moeten verbinden en dus niet alleen heerschte Oosten rijk was ontevreden omdat het buiten de verdeeling was gehou den en zijn kans om op het juiste oogenblik in te grijpen, had laten voorbijgaanen de rest van Europa waren vazallen. En dat alles gericht tegen Engeland dat ondanks NAPOLÉON's sterke legers, zijn vloot en zijn Continentaal Verbond (dat alle havens, behalve die van Portugal, Zweden en Turkije voor de Engelschen sloot) nog ongeschonden, fier en zelfstandig opgericht stond, en niet onder NAPOLÉON's juk wilde doorgaan (Wordt vervolgd.) 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19