Enkele van de beste gelegenheden om iemand in zijn ware gedaante te zien, blijven nog steeds de oogenblikken waarop de man zich niet rechtstreeks geobserveerd acht en wanneer hij moe is. Beide omstandigheden doen zich voor gedurende de marschen, waar dan ook ruimschoots gebruik van wordt gemaakt. Bij de marschen, die tweemaal per week plaats hebben, worden de meest waardevolle feiten verzameld. Ook krijgen de detachements- en afdeelingscommandanten veel gegevens tijdens de lessen, wanneer de klas eenmaal aan hun tegenwoordigheid achterin of op zij van het lokaal gewend is en de candidaten buiten het gezichtsveld van den vóór de klas staanden klascommandant zich onbespied wanen. Verder wordt de klas soms half en half vrij gelaten in een bepaal de ruimte, waarbij zij zonder het te merken worden waargenomen. Tenslotte oefenen officieren en kader voortdurend toezicht uit op de gedragingen der candidaten in de stad, waarbij eerstgenoem- den dan bij voorkeur als burger gekleed dienen te zijn, daar bij het verschijnen van een meerdere in uniform uit den aard der zaak dadelijk de maskers weer worden opgezet. De groote moeilijkheid bij de bovengeschetste taak is, daarbij niet te vervallen in een soort spionnage-systeem en de waardigheid van den militairen stand hoog te houden. Deze zijde van het vraagstuk heeft de voortdurende aandacht der ingedeelde offi cieren. Vast omschreven regels zijn hiervoor niet te geven. E.e.a. dient te worden aangevoeld en moet den onderofficieren door voortdurende voorlichting worden bijgebracht. Nog een belangrijk punt, waarover zéér verschillend wordt geoordeeld is het volgende: Van bepaalde zijde werd meer dan eens de wenschelijkheid geuit, dat officieren en kader, door een meer gemoedelijken en vertrouwelijken omgang met de candidaten dan bij den troep gebruikelijk is, en door veelvuldige en intensieve gesprekken met hun onderhebbenden, zouden trachten gegevens te verkrijgen, die enkel door observatie van buitenaf, niet of moei lijk zijn te bekomen. Het lijdt geen twijfel, dat op genoemde wijze inderdaad een gemakkelijker en dikwijls ook beter inzicht in verschillende karak tereigenschappen kan worden verkregen dan enkel door waarne ming van buitenaf, waarbij dus alleen de uitingen in hun fijnste nuanceering als grondstof dienen. Maar het lijdt evenmin twijfel, dat daarmede grondslagen voor de discipline worden gelegd, die uiterst bros zijn en waarop later moeilijk een voldoend hecht gevoel voor de krijgstucht kan worden opgebouwd. Een oud sol daat, zou er desnoods nog tegen kunnen om op gemoedelijke wijze door een troepenofficier of onderofficier uitgehoord te worden over alle mogelijke innerlijke eigenschappen c.q. zielsconflicten, zonder daardoor krijgstuchtelijk radicaal verknoeid te worden. Als die uithoor-periode voorbij was, zou hij zijn schouders ophalen en zich weer rustig in het oude gareel schikken. Bij jonge en nieuwe 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 22