menschen, zou dit echter onschatbaar veel schade opleveren voor het vereischte gevoel voor discipline. En waar tenslotte de eischen aan de selectie te stellen geen schade mogen berokkenen aan onze 2e doelstelling, het gronden van rotsvaste fundamenten voor den opbouw van den aanstaanden soldaat, waarbij het gevoel voor krijgstucht toch zeer zeker een domineerende plaats inneemt, werd bovengeschetste werkwijze als niet toelaatbaar beschouwd. De reeds genoemde voordeelen, die daarmede te bereiken waren, maar door het troep enpersoneel terwille van de grootere nadeelen moesten worden prijsgegeven, worden thans langs anderen weg verkregen, n.l. door den officier van gezondheid belast met de typo logie, voor wien de bovengeschetste nadeelen niet bestaan, omdat de recruut in den dokter nu eenmaal niet in de eerste plaats een officier, doch veelmeer den geneesheer ziet, hetgeen door genoemd Off.v.Gez. nog wordt aangemoedigd door zijn onderhoud met hen steeds in doktersjas te houden. Het interressante hierbij is, dat de gegevens over de typologie hierbij op twee totaal verschillende wijzen worden verkregen, n.l. bij den troep door observatie van buitenaf en bij den dokter door deductie uit 's mans uitingen van zijn innerlijk wezen. Vanzelf sprekend houdt de Off.v. Gez. den Commandant van het Suppletie-detachement ook steeds op de hoogte van alles wat hij hierbij buiten de typologie voor de be oordeeling van karakter en militaire eigenschappen van belang acht. De observatie en gedeeltelijke opleiding bij het Supl.Det. zelf, staat dus steeds in het teeken van strenge discipline met vermijding van alles wat maar eenigszins naar verdoezeling der grenzen zweemt. Het voordeel dat hierbij tevens verkregen wordt, is, dat min of meer gezagschuwe elementen, die alleen door uitersten nood gedreven, zich voor soldaat opgeven, het zelfs de 2 maanden van het proefverband niet uithouden en vóór dien tijd door de mand vallen. Naast de reeds geschetste werkwijze worden geregeld proeven gehouden om 's mans opmerkingsgave, begripsvermogen, geheugen enz., proefondervindelijk te testen. Ter toelichting hiervan enkele eenvoudige voorbeelden. Opmerkingsgave. De klassecommandant houdt theorie over de eerbewijzen en behandelt de kwestie van het slechts éénmaal groeten voor denzelf den meerdere bij gelegenheden, waarbij men gerekend wordt tot één groot gezelschap te behooren b.v. op het perron of op een plein waar een muziekuitvoering gegeven wordt, bij een voetbal match, enz. Daarna stelt hij één der recruten de vraag. Pietersen, je hebt 36 uur gevraagd en gekregen en wil naar R'dam; je neemt je koffer, gaat naar het station, neemt een perronkaartje, gaat het 509

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 23