hem kunnen gevraagd of verkregen worden, zelfstandig te han delen. Hij zal dan zijn eigen inzicht volgen, naar gelang van de omstandigheden of van den door hem bevonden toestand. In zoo danig geval zal hij echter den lastgever ten spoedigste in kennis stellen met de door hem getroffen maatregelen en met de reden der afwijking of niet-nakoming van het ontvangen bevel. (3). De militair zal bij het ontvangen van twee opvolgende, met elkander strijdige dienstbevelen van verschillende meerderen, den laatsten lastgever bekend maken met het vooraf door hem ontvangen bevel. Hij is, indien de laatste lastgever het door hem gegeven bevel niettemin handhaaft, verplicht aan dit bevel te gehoorzamen. Daarna worden de volgende schriftelijke vragen gesteld Gegeven 1. Soldaat A. is ordonnans-kwartiermeester. Hij loopt op de bin nenplaats, luitenant B. komt naar hem toe en zegt hem dadelijk een brief voor hem naar 't postkantoor te brengen. Vraag 1. Wat moet de soldaat doen Gegeven 2. Soldaat A. is kamerwacht. Luitenant B. komt binnen. Soldaat A. meldt zich als kamerwacht bij den Luitenant. Deze draagt soldaat A. op, dadelijk een brief voor hem naar 't postkantoor te brengen. Vraag 2. Wat moet de soldaat A. doen Gegeven 3. Sergeant A. en B. worden tegelijkertijd bij den compagnies commandant geroepen, die hun mededeelt, dat er brand is uit gebroken op het schietterrein voor meerdaagsche oefeningen. Daarna geeft hij sergeant A. opdracht met zijn brigade het mu nitiemagazijn of althans den inhoud te redden, terwijl sergeant B. de schijvenloods voor verbranding moet bewaren. Sergeanten A. en B. marcheeren ieder op eigen gelegenheid af (afstand ongeveer 15 minuten). Als sergt. B. goed en wel bezig is met zijn taak, ziet hij dat er nog steeds niet aan de redding van het munitiemagazijn wordt gewerkt. Er is geen telefoon of rijwiel beschikbaar. Vraag 3. Wat moet sergt. B. doen Gegeven 4. Er breekt brand uit in de 2e compagnie. Soldaat A. krijgt bij de wacht opdracht van sergt. B. „Ren naar het kantoor van den 511

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 25