gebied van opmerkingsgave en bevattingsvermogen toch hebben het groote bezwaar, dat men ze slechts éénmaal kan toepassen, daar men bij een volgende toepassing, hoe lang ook daarna, steeds de kans heeft, dat de antwoorden door oudere collega's zijn over gegeven. Het eenige middel om ze zoo productief mogelijk te maken is ze tegelijk op alle aanwezigen van het Suppl.Det. toe te passen, hetgeen dan ook inderdaad gebeurt. Wij houden ons voor aanvulling van dergelijke -proeven door belangstellende lezers ten zeerste aanbevolen. De klassecommandant waarschuwt zijn leerlingen, dat hij een geheugenproef gaat houden en zij dus hun uiterste best moeten doen, precies te onthouden wat hij zegt. Hij legt hun uit, dat hij vijf plaatsen in Indië zal noemen met vermelding van rang en naam van den plaatselijk militairen commandant. Daarna zal hij alles nog duidelijk éénmaal herhalen, waarop de leerlingen papier en potlood moeten nemen en van elk der vijf plaatsen, die de klasse commandant daarna in geheel andere volgorde opnoemt, de rang en naam van den plaatselijk militairen commandant moet opschrijven. Probeert U dit eens in een vrij oogenblijkje lezer, maar bedenk daarbij, dat U een geweldigen voorsprong heeft, daar de plaats namen U bekend en voor deze jongelieden over het algemeen vreemde klanken zijn. U zult dan het hieronderstaande resultaat beter naar waarde weten te schatten. Over de hiermede genomen proeven werden de volgende resul taten verkregen Ongeveer 15 had alle antwoorden goed. Ongeveer 17 had alle namen goed doch 1 of 2 vergissingen met de rangen. 16 had 4 antwoorden goed. 11 had van 4 de namen goeddoch 1 of 2 rangsfouten. 22 had 3 antwoorden goed. 5 had 3 antwoorden goeddoch 1 of meer rangsfouten. 6 had 2 antwoorden goed. 2 had 1 antwoord goed. 6 had geen enkel antwoord goed. Van de laatste 2 groepen kon op den duur niemand naar Indië worden uitgezonden. Uit het bovenstaande, zal naar ik hoop, duidelijk zijn gebleken, dat de werkkring van ieder bij het Suppletie-detachement inge deelde, hetzij officier of onderofficier, een geheel apart iets is, dat over het algemeen eerst na langdurige routine verkregen wordt, en waarvoor bovendien een bepaalde aanleg dient te bestaan. Daarom valt het zeer te betreuren, dat de detacheeringen van officieren en kader bij het Suppl. Det. hoogstens voor den duur van drie jaar zijn. Deze bepaling gemaakt in den tijd, dat 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 30