Nijmegen nog kaderopleiding had, om het z.g. „bevriezen" van het personeel der Kol. Res. te voorkomen heeft bovendien haar bestaansgrond, n.l. het niet op de hoogte blijven van het personeel met de in Indië geldende reglementen en voorschriften, verloren daar van een eigenlijke opleiding bij de Kol. Res. geen sprake meer is. De eenigste doelstelling, die het Suppl. Det. naast de selectie kent, is het leggen van de fundamenten voor het vormen van een plichtsgetrouw, moedig, onzelfzuchtig en vorst- en vaderlands lievend soldaat. De elementaire beginselen daarvoor veranderen nooit, zoodat het wellicht niet oogenblikkelijk doordringen van een wijziging van reglement of voorschrift in Ned.-Indië geen enkel bezwaar oplevert voor de taak van het personeel bij het Suppl. Det. Nadat tenslotte bij het Supl. Det. de man, wat geestvermogens, karakter- en militaire eigenschappen betreft, geschikt is bevonden, wordt hij voor de physieke eindkeuring gebracht onder overlegging van alle daarop betrekking hebbende gegevens. Tusschen het tijdstip, waarop de man voorloopig en definitief wordt gekeurd, werden vanaf 1 Mei 1934 tot 31 Augustus 1935, 161 recruten (22.42 van het aantal uitgezondenen) ontslagen op één der in dit artikel geschetste gronden. Bij de eindkeuring viel over deze periode nog 1 af. Dit lage percentage is zeer verklaarbaar daar nagenoeg alles, wat niet of minder geschikt is, gedurende den observatietijd wordt weggewerkt. De bij deze eindkeuring alsnog physiek ongeschikt bevondenen, kunnen de beslissing van den Geneeskundigen Raad in den Haag inroepen. Wanneer men bedenkt, dat zonder het bestaan van een proe verband deze in totaal 168 man die bij de zooveel gemakkelijker omstandigheden in Holland al niet voldeden en dus in Indië vrij zeker mislukt of althans minder gewenschte elementen zouden zijn naar Indië waren uitgezonden, dan zal ook de tegenover de nieuwe selectie-methode meest sceptisch gestemde, de practi- sche waarde ervan niet kunnen ontkennen. En dit is tenslotte nog maar het resultaat van IV3 jaar en bereikt met een eigenlijk onvoldoende personeelsbezetting. De goedgekeurden worden nu voorgedragen voor het toelaten tot een vaste verbintenis en mogen na het ontvangen van hun handgeld en pas maken van hun Indische uitrusting, voor den tijd van ongeveer veertien dagen met transportverlof. Enkele dagen vóór het vertrek van hun boot keeren zij in Nijmegen terug. Een laatste inspectie over hun blauwe uniform c.q. gevolgd door de noodige reparaties heeft plaats en dan gaan ze heen met een zucht van verlichting, dat zij de vuurproef met succes hebben doorstaan. En dan wordt het voor officieren en kader van de Kol. Res. een kwestie van afwachten, wat de tijd zal leeren omtrent den uitslag 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 31